برو به محتوای اصلی
ناشناس
۹ ماه پیش پرسیده شده

اهمیت حرف زدن با کودک چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

نقش بازی نکنید

کودکان از هوش بالایی برخوردارند و زمانی که با آن‌ها صحبت می‌کنید اگر به صورت کودکانه رفتار کنید یا صحبت کنید، به راحتی متوجه می‌شوند و ممکن است این کار شما را نوعی توهین به حساب بیاورند. زیرا آن‌ها مکالمات شما و دیگران را می‌شنوند و زمانی که شما با آن‌ها کودکانه صحبت می‌کنید به راحتی می‌فهمند. اما اگر به صورت عادی با کودکان صحبت کنید، بیشتر با شما ارتباط برقرار می‌کنند و صحبت می‌کنند.

زیاد صحبت نکنید

کودکان ظرفیت‌هایی دارند و نمی‌توانند موضوعات زیادی را به خاطر بسپرند، به همین خاطر اگر شما بیش از اندازه با آن‌ها صحبت کنید زود خسته می‌شوند و تمایلی ندارند که با شما صحبت کنند. زمانی که قصد دارید مطالب زیادی را به کودکان خود بگویید می‌توانید آن‌ها را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید و با کودکتان در میان بگذارید.

همچنین زمانی که چند درخواست از کودک خود دارید نباید همه‌ی آن‌ها را با هم به او بگویید، توصیه می‌شود در ابتدا از درخواست‌های ساده‌تر شروع کنید و سپس آن‌ها را تشویق به انجام خواسته‌های بعدی کنید.

اجازه دهید کودک صحبت خود را تمام کند

کودکان تمایل دارند به‌ آن‌ها توجه کنید و ارزش قائل شوید، زمانی که کودک با شما حرف می‌زند اگر مدام وسط حرف او بپرید یا سوالات بی‌مورد بپرسید، کودک گمراه می‌شود و از موضوع اصلی صحبتش فاصله می‌گیرد. به همین دلیل توصیه می‌شود اجازه دهید کودکتان صحبتش را به پایان برساند و سپس شما صحبت کنید. با این کار به کودک یاد می‌دهید که وسط حرف دیگران صحبت کردن کار درستی نیست و نباید حرف دیگران را قطع کند. 

به کودک نشان دهید که تمام توجه و حواس شما به او است، اگر مواردی مثل تلویزیون، موبایل و... حواس شما را از صحبت‌های کودک پرت می‌کند، بهتر است تا اتمام صحبت‌های کودک از آن‌ها استفاده نکنید. زیرا با این کار اعتماد به نفس کودک افزایش پیدا کند و احساس ارزشمندی پیدا می‌کند. 

منبع: حرف زدن با کودک | اهمیت و اصول مهم در صحبت با کودک۸