برو به محتوای اصلی
ناشناس
۹ ماه پیش پرسیده شده

تفاوت‌های جنسیتی در گریه کردن چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

در دوران کودکی تفاوت خاصی میان نوزاد دختر و پسر در گریه کردن وجود ندارد. آن‌ها به یک میزان برای نیازهایشان گریه می‌کنند. در واقع گریه کردن کودکان در بدو تولد بدون هیچ گونه بازداری رخ می‌دهد و از نوزادان پسر توقع نمی‌رود که کمتر از نوزادان دختر گریه کنند.

در جریان رشد، با بزرگتر شدن پسران، از آن‌ها توقع می‌رود گریه نکنند و دائما به آن‌ها تذکر داده می‌شود ((مرد که گریه نمی‌کند)). در واقع گریه کردن برای پسران امری مکروه و زشت می‌باشد و این در حالیست که چنین محدودیتی برای دختران اعمال نمی‌شود و آن‌ها آزادند هنگامی که احساس ناراحتی می‌کنند، به راحتی گریه کرده و در این حین توجه و حمایت دیگران را به دست آورند.

این جریان، با بزرگتر شدن ادامه می‌یابد و هرچقدر یک پسر بزرگتر و سن و سال‌دار‌تر باشد، بیشتر انتظار گریه نکردن از وی می‌رود. این مسئله به قدری شدید و درونی می‌شود که مردان، خود از درون احساس خجالت و شرم می‌کنند.

گریه کردن مردان معمولا به شکل بغض کردن و ‌تر شدن چشم‌هاست. در حالیکه گریه کردن زن‌ها معمولا همراه با هق‌هق، صدا و فوران اشک‌های پی در پی هست. انگار که مردان در حالتی هم که گریه می‌کنند، این کار را با بازداری انجام می‌دهند. 

منبع: گریه کردن مردان | علل و نشانه‌های گریه کردن مرد۶