برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

از چه سنی کودک را تربیت کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

اساسا یادگیری برای کودکان سن دقیقی ندارد. در نتیجه سن تربیت کودک را نمی‌توان به طور دقیق به یک دوره خاص اختصاص داد. در واقع از همان ابتدای زندگی کودک، والدین می‌توانند بر رفتار او تاثیر بگذارند. برای مثال رفتارهای ساده‌ای مثل بغل کردن کودک، نگاه کردن و صحبت کردن در سنین پایین، یا پاسخ به نیازهای جسمانی و عاطفی از همان اوایل زندگی بر شکل‌دهی شخصیت، عاطفه و رفتارهای بعدی فرزندتان تاثیر می‌گذارد. حتی بر اساس برخی پژوهش‌ها از دوران پیش از تولد صحبت کردن مادر، ایجاد آرامش با موسیقی، تغذیه مناسب و دور بودن از استرس و تنش‌ها بر تحول کودک تاثیر دارد. 

با این حال تربیت مستقیم کودک عموما در سنی آغاز می‌شود که او قدرت درک و پاسخ کلامی را پیدا می‌کند. در ادامه سن تربیت کودک را با توجه به دوره‌های حساس و مهم رشدی و نیازهای مختص هرکدام تقسیم‌بندی کرده‌ایم. به این ترتیب در هر بخش با نکات تربیتی مربوط به آن سن آشنا خواهید شد.

تربیت در 18 ماهگی

در این سن کودک دستورات کاملا ساده را درک می‌کند، اما به طور کامل توانایی اجرای دستورات پیچیده‌تر را ندارد. در این سنین بهتر است دستوراتی که به کودک می‌دهید خیلی ساده و مشخص و با اشاره حرکت دست باشد. در ضمن دستوری که به کودک می‌دهید برای همان لحظه باشد و هرگاه می‌خواهید کودک رفتار درست را انجام دهد، بهتر است باز هم دستور را در لحظه تکرار کنید. انتظار نداشته باشید کودک حرف‌های شما را تا مدت‌ها بعد در ذهن نگه دارد و  باز هم اجرا کند.

تربیت در 2 تا 3 سالگی

به دلیل رشد کلامی در این مرحله می‌توان قوانین و چهار چوب‌های مشخصی را برای کودک تعیین کرد. نکته‌ای که در این سن تربیت کودک وجود دارد این است که به طور قابل ملاحظه‌ای رفتارهای لجوجانه و بهانه‌گیری در کودک مشاهده می‌شود. چرا که این سن زمانی است که او کم‌کم یاد می‌گیرد شخصیت مستقلی پیدا کند و به همین خاطر در جهت تحول استقلال خود از کلماتی نظیر نه، نمی‌خوام، مال خودمه و... زیاد استفاده می‌کند.

به اصطلاح می‌گویند کودک در "سن نه" قرار دارد. در این سن سعی کنید نسبت به رفتار لجبازانه کودک صبر و حوصله داشته باشید. به خاطر داشته باشید، واکنش‌های افراطی، یا تنبیه‌های بدنی نه تنها تاثیر مثبتی ندارند بلکه این لجبازی‌ها را بیشتر می‌کند. بنابراین برای کودک قوانین ساده و مشخصی بگذارید. نسبت به مقاومت او واکنش‌های افراطی و خشن نشان ندهید و بیشتر سعی کنید به رفتار مثبت کودک توجه کرده و با پیروی از دستورات و رفتارهای مثبتش او را تحسین و تشویق نمایید. این کارها مقاومت کودک را کمتر و تمایلش به پیروی کردن را بیشتر می‌کند.

منبع: سن تربیت کودک | از چه سنی کودک را تربیت کنیم؟۱۶