برو به محتوای اصلی
ناشناس
۱۱ ماه پیش پرسیده شده

رفتار با نوجوان پرخاشگر چگونه باید باشد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. وقت گذراندن با نوجوان

 توصیه می‌شود که زمان بیشتری را با نوجوان خود بگذارنید. تحقیقات نشان داده است که وقت گذراندن با نوجوانان، از خشم و سرکشی آن‌ها کم می‌کند و بسیاری از والدین این تغییرات رفتاری را در فرزند خود مشاهده کرده‌اند.

2. تشویق کردن

تشویق کردن باعث ایجاد حس وابستگی در نوجوان می‌شود و به این ترتیب انگیزه‌اش برای پرخاشگری از بین می‌رود. به همین دلیل توصیه می‌شود که به جای سرزنش کردن نوجوان برای اشتباهاتش، رفتارهای مثبت او را تشویق کنید. تشویق کردن یکی از راه‌های مؤثر در ایجاد انگیزه به فرزندان است.

3. تهدید نکردن

دقت کنید که در هنگام دعوا و مشاجره، نوجوان خود را تهدید نکنید. مثلا در حین دعوا نگویید که "اگر دعوا را تموم نکنی، حق بیرون رفتن نداری" این رفتار نه تنها مشاجره را تمام نمی‌کند بلکه باعث عصبی‌تر شدن نوجوان می‌شود و دعوا جدی‌تر می‌شود. برای پاین دادن به دعوا به نوجوان خود بگویید " اگر این رفتار را تمام نکنی باید منتظر عواقب آن هم باشی" و پس از گفتن این حرف اتاق را ترک کنید.

4. کنترل نکردن

تمایل والدین به کنترل، یکی از بزرگ‌ترین عوامل درگیری است. نوجوانان از کنترل شدن بیزار هستند و نسبت به آن واکنش جدی نشان می‌دهند. فراموش نکنید که شما همیشه نمی‌توانید فرزند خود را کنترل کنید. وظیفه والدین این است که قوانین را به فرزند خود آموزش دهند و با تشویق و تنبیه مناسب، قوانین را در آن‌ها درونی‌سازی کنند.

4. عدم درگیری جسمی

فراموش نکنید که فرزند شما دیگر کودک نیست و از غرور و قدرت برخوردار است. درگیری و تنبیه فیزیکی باعث می‌شود که عصبانی‌تر شود و حتی او نیز از زور و قدرت خود استفاده کند. این روش به او یاد می‌دهد که مشکلات خود را با دعوا و درگیری جسمی حل کند. درگیری‌های جسمانی و کتک زدن نوجوان می‌تواند به بحران هویت در او بیانجامد.

منبع: رفتار با نوجوان پرخاشگر | بهترین راهکار چیست؟۶