برو به محتوای اصلی
سوال
پزشکی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

علت درد سینه چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

تغییرات هورمون‌ها

اگر درد پستان به شکل دوره‌ای و مرتبط با قاعدگی باشد، احتمالاً با هورمون‌های جنسی در ارتباط است. کاهش این دردها یا از افزایش‌شان هم‌زمان با قاعدگی، بارداری یا یائسگی نشان‌دهنده این است که هورمون‌های جنسی در این دردها نقش مؤثری دارند. برای مثال تغییرات هورمونی در دوران بارداری در بسیاری از موارد درد سینه را به همراه دارد.  

عوامل ساختاری

مشکلات آناتومیکی نیز می‌تواند باعث شروع درد شود که اکثر مواقع به شکل غیر دوره‌ای بروز می‌کنند. مشکلاتی مثل کیست‌ها، ضربه‌ها، آسیب‌دیدگی‌ها و جراحی‌های قبلی می‌توانند باعث ایجاد درد سینه شوند. علت این نوع از دردها معمولاً خارج از بافت سینه است. برای مثال ممکن است علت ایجاد درد مشکلاتی در قفسه سینه، عضلات، مفاصل، قلب یا نواحی دیگر باشد. بعضی اوقات کشیدگی عضلات سینه و آسیب‌های مفصلی هم می‌توانند باعث ظهور چنین دردهایی شوند.

داروها

مصرف بعضی داروها با افزایش درد سینه ارتباط دارند. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- داروهای ناباروری

- داروهای پیشگیری از بارداری هورمونال خوراکی

- مصرف استروژن بعد از یائسگی

- داروهای ضد افسردگی شامل مهارکننده باز جذب سروتونین یا SSRI‌ها 

- بعضی دیورتیک‌ها

- مصرف استیروئیدها نظیر انادرول

- داروهای مرتبط با فشار خون نظیر متیل دوپا (الدومت)

افراد مبتلا به درد پستان باید با مراقبان بهداشتی صحبت کنند تا بررسی شود که این داروها در درد آن‌ها مؤثر بوده است یا نه.

استرس و دردهای عصبی 

استرس در بسیاری از موارد منجر به دردها و علائم ناخوشایند جسمانی در مناطق مختلف بدن می‌شود. این دردها که تنها منشأ روانی دارند در واقع به نوعی علائم استرس هستند و به عنوان بیماری‌های روان‌تنی شناخته می‌شوند. درد در ناحیه پستان هنگامی که علت جسمانی خاصی برای آن وجود ندارد می‌تواند ناشی از استرس و فشارهای روانی باشد. 

اندازه سینه‌ها

زنانی که سینه‌های بزرگی دارند ممکن است دردهای غیر دوره‌ای را تجربه کنند. این دردها ممکن است با دردهای گردن و پشت نیز همراه شوند. 

جراحی پستان‌ها

جراحی پستان و تشکیل بافت اسکار، ممکن است یکی از دلایل ایجاد درد سینه در زنان شود. شدت و نوع درد در افراد مختلف، متفاوت است. چنین حالتی ممکن است به آسیب عصبی یا التهاب منجر شود. این دردها ممکن است روی سطح سینه و یا عمق آن اثر بگذارد. مقدار و نوع درد احتمالاً در طول زمان تغییر خواهد کرد. گاهی اوقات پس از جراحی درد تشدید می‌شود و علائم زیر نیز بروز پیدا می‌کند:

- انجام دردآور فعالیت‌های منظم روزانه

- درد در لمس کردن منطقه

- افزایش حساسیت سینه

استفاده از لباس زیرهای نامناسب 

استفاده از لباس زیرهای نامناسب یکی دیگر از علل شایع درد پستان است. اگر لباس زیر بیش از اندازه بزرگ یا تنگ باشد باعث ایجاد درد در این ناحیه می‌شود؛ چرا که سینه‌ها را فشرده کرده و یا آن‌ها را به شکل نامناسبی پشتیبانی می‌کند که موجب ناراحتی می‌شود.

منبع: درد سینه | علل، علائم و درمان درد پستان در زنان۱۵