برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

روانشناسی چیست و روان‌درمانی به چه معناست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

روانشناسی

اگر بخواهیم روانشناسی را به طور کلی تعریف کنیم، روانشناسی یک شاخه از علم است که به مطالعۀ رفتار و فرایند‌های روانی آدمیان می‌پردازد. یعنی موضوع، مطالعۀ هر آن چیزی که در رفتار انسان دیده می‌شود و هر فرایند روانی که در مغز او وجود دارد.

روانشناسی با 150 سال عمر نسبت به دیگر شاخه‌ها، علمی نوین است. هرچند ریشه‌های آن را تا سال‌های سال قبل از میلاد و یونان باستان می‌توان دنبال کرد. در واقع روانشناسی ریشه در فلسفه داشته و مبانی نظری خود را تا حدی از فلسفه گرفته است.

علم روانشناسی، علمی گسترده است. علیرغم تاریخچه نسبتا کوتاهش، شامل موضوعات و زیرشاخه‌های بسیار متنوعی می‌باشد و حیطه‌های کاری کسانی که وارد آن می‌شوند، از تحقیق و پژوهش تا درمان متفاوت است.

حیطه‌های علم روانشناسی

تمامی رفتارها و فرایندهای روانی انسان برخاسته از ذهن او است. بنابراین کار اصلی روانشناسان بررسی موارد زیر می‌باشد:

_ مطالعه رفتارهای انسان و پیامدهای آن

_ مطالعه فرایندهای روانی مثل احساسات، هیجانات و افکار

_ بررسی مغز و کارکردهای آن و نقش آن در رفتار و فرایند‌های روانی

_ پرداختن به اختلالات روانی و مشکلات سازگاری

_ بررسی سلامت روان و بهداشت روان

_ کمک به بهبود عملکرد انسان‌ها

_ مدیریت و مداخله در بحران

رویکرد‌های روانشناسی

دانشمندان روانشناسی برای بررسی و شناخت انسان از نقطه نظرات مختلفی بهره می‌برند. در واقع هر کدام از آن‌ها با توجه به پایه‌های فلسفی مختلف، پیرو مکاتب و رویکردهای مختلفی در روانشناسی هستند. هر رویکرد نقطه نظر مشخصی نسبت به برخی مسائل دارد، آن‌ها را توضیح می‌دهد و در برخورد با اختلالات روانی شکل درمانی خاصی را پیشنهاد می‌دهد. رویکرد‌های غالب روانشناسی شامل موارد زیر می‌باشد:

_ روانکاوی: روانکاوی یکی از اولین رویکردهای معروف روانشناسی است که پایه‌گذار آن فروید بود. روانکاوان در ابتدا از طریق فرایند‌های خاصی به گذشته افراد می‌پرداخت و اعتقاد دارند با بررسی عمیق گذشته و بررسی ناهوشیار افراد می‌توانند مشکلات فرد را حل کنند. این رویکرد در طول زمان دچار تحولات زیادی شده و رویکرد‌های نوینی از دل آن درآمده است.

_ رفتارگرایی: یکی از اولین رویکرد‌های شناخته شده است که تمرکز خود را بر رفتار قابل مشاهده فرد می‌گذارد. برای یک رفتارگرا مهم نیست که چه در ذهن می‌گذرد، صرفا آن چیزی که دیده می‌شود اندازه‌گیری و بررسی می‌شود. نهایتا برای تغییرش برنامه‌ریزی می‌کند. با رفتاردرمانی قوانین رفتاری خاص را کشف کرده و برای تغییرش از روش‌های خاص استفاده می‌کنند.

منبع: روانشناسی چیست و روان‌درمانی به چه معناست؟۲۸