برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

علت بارداری پوچ چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

به صورت دقیق نمی‌توان علت بارداری پوچ را مشخص کرد زیرا هرکسی بنا به دلایل مختلفی حاملگی پوچ را تجربه می‌کند. اما به صورت کلی پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که گاهی اختلالات کروموزومی اجازه‌ی تشکیل جنین را نمی‌دهند و آن را دفع می‌کنند. همچنین اختلال در تخمک یا ساختار اسپرم، اختلالات ژنتیکی، بالا بودن سن مادر و ناکافی بودن میزان هورمون تستوسترون در بدن مادر نیز ممکن است باعث بروز حاملگی پوچ شود.

داشتن سابقه‌ی بارداری پوچ، انجام دادن آزمایشات آمنیوسنتز و بیوپسی کوریون (CVS)، سقط مکرر جنین، عفونت، تغذیه نامناسب، اختلالات غدد درون‌ریز، مشکلات رحمی، وجود بیماری‌های مزمن در مادر و مصرف سیگار و الکل نیز از دلایل دیگر بروز این مشکل هستند.

انواع بارداری پوچ

بارداری پوچ دو نوع دارد. نوع اول شامل بارداری پوچ کامل است که در آن یک تخمک بدون هیچ اطلاعات ژنتیکی به وسیله اسپرم بارور می‌شود و اسپرم درون این تخمک رشد می‌کند، ولی فقط یک بافت برآمده را می‌تواند ایجاد کند، به همین دلیل نمی‌تواند تبدیل به جنین شود و این بافتی که در حال رشد است شبیه به خوشه‌ی انگور می‌شود و رحم را پر می‌کند.

نوع دوم، بارداری پوچ جزئی است که در آن یک تخمک توسط دو اسپرم بارور می‌شود. در این نوع از حاملگی هر بافت جنین به احتمال زیاد دچار نواقص ژنتیکی زیادی خواهد بود. 

منبع: بارداری پوچ | علائم، علل و درمان بارداری پوچ۱۵