برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

چگونه کنترل زندگی خود را به دست بگیرم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. طرح‌ریزی

همان‌طور که ساخت یک خانه نیاز به یک طرح اولیه دارد طراحی زندگی نیز یک طرح مشخص می‌خواهد. شما باید در مرحله اول، اهداف و خواسته‌های خود را مشخص کنید. برای خود تعریف کنید که در کجا قرار دارید و به کجا می‌خواهید برسید، سپس می‌توانید زندگی شخصی، روابط دوستانه و عاطفی، شغل و غیره را بر مبنای آن مشخص کنید.

2. تمرکز و اعتقاد

بعد از این که طرح خود را مشخص کردید، باید ذهن خود را متمرکز کنید. ذهنیت مثبت باعث می‌شود که بتوانید با تمام قدرت طرح خود را پیش ببرید و شانس موفقیت در زندگی را افزایش دهید. شما باید افکار خود را به خوبی بشناسید و آن‌ها را در جهت رسیدن به هدف حفظ کنید.

باید به توانایی‌های خود برای رسیدن به هدف اطمینان داشته باشید و ذهن خود را برای رسیدن به آن چه می‌خواهید متمرکز کنید. آنچه که پیش از عمل کردن اهمیت دارد تلاش ذهنی شماست. ابتدا ذهنتان را در شرایط هدف قرار دهید و جوری وانمود کنید که کنترل و طراحی زندگی خود را تماما در اختیار دارید. تنها در این صورت است که اقدامات و فعالیت‌هایتان ثمربخش می‌‌شوند.

3. اقدام کردن

پس از این که طرح خود را مشخص کردید و ذهنتان متمرکز شد، آماده هستید تا اقدام به اجرای طرح خود بکنید. مثلا ممکن است با توجه به طرح، اولین اقدام شما این باشد تا در کلاس‌هایی که سطح مهارت شما را در حرفه مورد نظرتان افزایش می‌دهند شرکت کنید. هر اقدام مثبت جهت کامل کردن طرح زندگی، گامی برای رسیدن به اهداف است.

4. نظارت بر طرح و اصلاح مداوم آن

طرح اولیه باید متناسب با شرایط و موقعیت جدید شما اصلاح شود. در صورتی که به موفقیت‌های کوچکی می‌رسید، طرح خود را در جهت موفقیت‌های بزرگ‌تر اصلاح کنید. ممکن است شما طرح خود را برای کارآموزی در یک کار آماده کرده باشید ولی الان وقتش رسیده باشد که درخواست ارتقا کنید. اصلاحاتی که بر روی طرح انجام می‌شود گامی در جهت کامل شدن آن است. اگر احساس می‌کنید طرح اولیه اشتباه است و شما را از مسیر رسیدن به هدف دور می‌کند آن را اصلاح کنید و تغییر دهید.

منبع: طراح زندگی خود باشید | چگونه کنترل زندگی خود را به دست بگیرم؟۱۱