برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

تأثیرات شطرنج بر کودکان چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

افزایش مسئولیت‌پذیری

اگر قصد دارید فرزندتان مسئولیت‌پذیر بار بیاید و قدرت پذیرش اشتباهاتش را داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم او را با شطرنج آشنا کنید. در این بازی افراد به خاطر اشتباهاتی که انجام می‌دهند، فورا تنبیه می‌شوند و باید به فکر راهی برای جبران اشتباهشان باشند. این بازی ایده‌آل می‌تواند به فرزند شما کمک کند تا قبل از هر عمل، به شکل منطقی فکر کند و همیشه احتمالات را در نظر بگیرد و در صورت حرکت اشتباه، به فکر جبران باشد.

یادگیری مهارت فکر کردن

کودکان در این بازی یاد می‌گیرند که یک الگوی فکری درست برای خودشان انتخاب کنند و براساس آن عمل کنند. همچنین یاد میگیرند که نیازی به تجربه همه نظریه‌ها نیست و می‌توان با استفاده از الگوهای فکری، سریع‌تر به نتیجه رسید و یا مسیر فکری خود را تغیر داد. از تاثیرات شطرنج بر کودکان می‌توان به این اشاره کرد که یاد میگرند برای هر مشکلی باید راه حلی پیدا کنند و قدرت تفکر آن‌ها را بالا می‌برد.

انعطاف‌پذیری از تأثیرات شطرنج بر کودکان

کودکانی که مشغول بازی شطرنج هستند و آن را آموزش دیده‌اند می‌دانند که هیچ قانون ثابت و غیر قابل تغییری وجود ندارد و در هر لحظه می‌توانند خودشان را با شرایط وفق بدهند. این بازی به کودکان یاد می‌دهد برای رسیدن به هدف، نیازی نیست که همیشه از یک راه مشخص استفاده کنند. درنتیجه می‌توانند منعطف باشند و راه‌های دیگر را امتحان کنند.

یاد می‌گیرند بهترین باشند

کودکان در این بازی یاد می‌گیرند که هر چقدر هم که خوب بازی کنند باز هم همیشه بهتر از آن‌ها هم وجود دارد و انسان‌ها فارغ از جنسیت، سن و طبقه اجتماعی می‌توانند پیروز میدان باشند. این بازی به کودکان یاد می‌دهد که هر انسان مسئول انتخاب‌ها و تصمیم‌های زندگی خودش است. پس برای بهترین شدن باید بهترین راه را انتخاب کنند. زمانی کودک برای بهترین شدن تلاش می‌کند همزمان اعتماد به نفسش نیز بالا می‌رود.

افزایش بهره هوشی از تأثیرات شطرنج بر کودکان

همیشه تصور می‌شود که کسانی که هوش بالایی دارند وارد این رشته می‌شوند اما بررسی‌های اخیر نشان داده‌اند که بعد از 4 ماه تحت آموزش بودن، ضریب بهره هوشی افراد تحت آموزش شطرنج، افزایش پیدا کرده است.

جلوگیری از آلزایمر از تأثیرات شطرنج بر کودکان

مغز مثل یک ماهیچه، برای حفظ سلامت خود نیاز به ورزش دارد. بازی شطرنج این نرمش را به مغز می‌دهد و احتمال بروز اختلالات شناختی و حواس را در سنین بالاتر، کاهش می‌دهد. همچنین از احتمال ابتلا به آلزایمر در سالمندی می‌کاهد.

بهبود خلاقیت از تأثیرات شطرنج بر کودکان

بازی کردن شطرنج، با نرمش دادن نیم‌کره راست، که جایگاه خلاقیت است، خلاقیت را بالا می‌برد و ابتکار عمل می‌دهد. کودکانی که شطرنج بازی می‌کنند، ذهن خلاق‌تری نسبت به بقیه هم سن و سالان خود دارند. اگر می‌خواهید زمینه‌های لازم برای خلاقیت کودک خود را فراهم کنید مقاله‌ی پرورش خلاقیت در کودک۸ را مطالعه کنید.

منبع: تأثیرات شطرنج بر کودکان | ضرورت شطرنج در زندگی کودکان۴۶