برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

آموزش حرف زدن به کودکان چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- صحبت کردن با کودک از دوران جنینی

عموما یادگیری کودک از دوران جنینی آغاز می‌شود و او می‌تواند با شنیدن صداها به اطراف خود واکنش نشان دهد پس هنگامی که باردار هستید با او صحبت کنید، برایش شعر بخوانید. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که اگر شعر یا لالایی خاصی را در دوران جنینی برای کودکتان بخوانید هنگام بی‌قراری و گریه در نوزادی همان شعر و لالایی می‌تواند او را آرام کند. پس از این زمان طلایی استفاده کنید و از همان دوران برای آموزش او وقت بگذارید.

2- ارتباط مستقیم کلامی با کودک در آموزش حرف زدن به کودکان

سعی کنید که صحبت‌ها فقط بین شما و او صورت بگیرد و به عنوان شخص سوم با او برخورد نکنید. صرفا او را مخاطب قرار دهید، اگر فرد دیگری هم در مکالمات شما حضور داشته باشد امکان یادگیری کاهش می‌یابد؛ چرا که کودکان در ابتدا تمرکز کمی برای توجه به یک موضوع دارند و حضور شخص سوم تمرکز او را کمتر می‌کند. برای مثال اگر خواهر یا برادر کودک در خواندن قصه و شعر در کنار شما باشند و برای هر دوی آن‌ها این کار را انجام دهید نمی‌توانید به اندازه کافی کلمات را برای او تکرار کنید و به او توضیح دهید.

3- نگاه کردن به کودک در هنگام حرف زدن با او

وقتی که میخواهید با فرزند خود حرف بزنید حتما در چشم‌هایش نگاه کنید و اجازه دهید حرکات صورت و حالات شما را ببیند و بفهمد که با او صحبت می‌کنید، توجه به کودک و این که او این توجه را با حرکات صورت و چشم ببیند، به او کمک می‌کند تا زودتر و بهتر حرف زدن را یاد بگیرد.

4- توضیح دادن مسائل به کودک

وقتی کاری را انجام می‌دهید حرف‌های خودتان را با آن تطبیق دهید تا کودکتان بتواند مفهوم حرف‌های شما را بفهمد برای مثال برای او توضیح دهید که می‌خواهید لباسش را عوض کنید و تک به تک کارهایی را که انجام میدهید برایش بازگو کنید و توضیح دهید. اگر به مهمانی می‌روید برایش توضیح دهید که می‌خواهید لباسش را عوض کنید تا به مهمانی بروید و چه شخصی را می‌خواهید ببینید.

5- استفاده از کلمات مثبت در آموزش حرف زدن به کودکان

اگر او را در آغوش می‌گیرید و با لبخند به او نگاه می‌کنید از کلمات مثبت استفاده کنید. مثل این که او را در آغوش بگیرید و به او بگویید «دختر یا پسر خوب و خوشگل من».

6- آموزش حرف زدن به کودکان با شعر

اصولا چیزهایی که به صورت ریتم‌دار و آهنگین و شعر بیان می‌شوند بیشتر در ذهن کودک باقی می‌مانند و علاقه به تکرار آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. برای کودک خود زیاد شعر بخوانید و حرف‌های خود را به صورت آهنگین به او بزنید.

7- بازی کردن با کودک هنگام حرف زدن

ترکیب کردن هر چیزی که می‌خواهید به او آموزش دهید اگر با یک فعالیت لذت‌بخش مثل بازی همراه شود یاد گرفتن آن را برای کودک لذت‌بخش‌تر می‌کند. تأثیر بازی کردن بر آموزش کودک بسیار زیاد است. 

8- با دیگران در حضور او صحبت کنید

اگر شما با خودتان صحبت کنید یا حداقل کودک شما این گونه تصور کند که شما دارید با خودتان صحبت می‌کنید، متوجه کارکرد صحبت کردن نمی‌شود. کودک ممکن است این قضیه را درک نکند که صحبت کردن وقتی معنا پیدا میکند که با دیگران حرف بزند. ممکن است احساس کند کلمات و جمله‌ها صداهایی بی‌معنی هستند و هیچ استفاده‌ای ندارند پس به حرف زدن رغبتی پیدا نمی‌کنند. به همین دلیل سعی کنید کودک را در مکالمات خود شرکت دهید و زیاد در حضور او حرف بزنید.

9- از اشاره کردن استفاده کنید

وقتی شما به کاری که میخواهید انجام دهید یا چیزی که میخواهید کودکتان یاد بگیرد اشاره کنید و آن را بازگو کنید به کودک در فهمیدن اسم اشیا و کارها کمک می‌کند. با اشاره کردن کودک شما سعی میکند که آن را تکرار کند. به طور مثال روی هر کدام از اعضای بدن او دست بگذارید و نام آن را بیان کنید یا در موقعی که بشقاب غذای او را روی میز گذاشتید اشاره کنید که وقت ناهار است.

10- تشویق کودک به آواسازی

روبه‌روی کودک خود بنشینید و مجموعه‌ای از آوا‌ها را بیان کنید حتی بدون معنی اگر کودکتان این کار را تکرار کرد او را تشویق کنید و کمک کنید روزانه این کار را تمرین کند.

منبع: آموزش حرف زدن به کودکان | بایدها و نبایدهای آموزش حرف زدن به کودکان۱۲