برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

اهمیت خانواده در ازدواج چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

خانواده نقش بسزایی در ازدواج فرزندان و الگوهای رفتاری که آن‌ها در زندگی مشترک خود ایفا می‌کنند، دارد. به همین خاطر است که بسیاری از افراد برای اینکه بتوانند به شناخت و درک بهتری از همسر آینده خود دست یابند به روابط او با خانواده‌اش دقت می‌کنند. از نظر علمی خانواده از طریق سبک‌های ارتباطی و نحوه پرورش دلبستگی می‌تواند الگوهای رفتاری را در فرد شکل دهد که در چگونگی برقراری روابط عاطفی بعدی او اثر می‌گذارد.

علاوه بر موارد ذکر شده، خانواده می‌تواند در روند ازدواج نیز نقش تسهیل‌گر را داشته باشد. چرا که خانواده سالم با آموزش نحوه درست تصمیم‌گیری و کمک به فرزندان در مسیر استقلال‌خواهی مقوله ازدواج را برای افراد آسان‌تر می‌کند. اما بسیاری از خانواده‌ها به دلیل تعارضاتی درونی، ازدواج اعضا را نیز با مشکل مواجه می‌کنند.

برای مثال این خانواده‌ها نمی‌توانند استقلال اعضای خود را بپذیرند، در نتیجه دائماً در زندگی فرزندان خود دخالت می‌کنند. هم‌چنین ممکن است به دلیل کمبود مهارت‌های ارتباطی نتوانند حمایت‌های عاطفی کافی را برای آن‌ها فراهم کنند. بسیار اهمیت دارد که در بررسی‌های پیش از ازدواج، خانواده فرد مورد نظر را نیز در نظر بگیرید و نحوه ارتباطات میان اعضا را بیشتر بررسی کنید. مشاوره پیش از ازدواج در این زمینه می‌تواند به میزان زیادی به شما کمک کند. 

منبع: اهمیت خانواده | نقش خانواده۲۹