برو به محتوای اصلی
سوال
عشق
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

7 راز عشق کدام‌اند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

فروشگاه ترازو و باسکول فیدار
فروش و خدمات ترازو، باسکول، کالباس بر و چرخ گوشت

صداقت

پویا عبدی
مشاور روانشناس

قدم اول آموختن تعهد

یکی از مهم‌ترین اصول رابطه عاشقانه بادوام این است که شما در گام اول بتوانید تعهد به رابطه و فرد مقابل را بیاموزید، به پیمانی که در رابطه خود می‌بندید وفادار باشید و قدر آن را بدانید. عدم رعایت تعهد از جانب هریک از طرفین به ریشه‌های اصلی عشق صدمه خواهد زد. چرا که اعتماد را از بین می‌برد و هیجانات منفی بسیاری در فرد مقابل برمی‌انگیزد. گاهی اوقات امکان ترمیم رابطه در صورت زیر پا گذاشتن تعهد برای همیشه از بین می‌رود پس لازم است که این مورد را جدی بگیرید و از همان ابتدا در مورد حساسیت‌ها و خط قرمزهای خود با شریکتان صحبت کنید. 

برقراری ارتباط مؤثر 

بسیاری از افراد با وجود احساسات مثبتی که نسبت به یکدیگر دارند نمی‌توانند در رابطه خوب پیش بروند و در این راه با شکست مواجه می‌شوند. خیلی از اوقات دلیل این موضوع این است که افراد روش‌های برقراری ارتباط مؤثر را نمی‌دانند. برای مثال ارتباط کلامی کافی با یکدیگر ندارند و مسائل و مشکلات خود را از طریق گفتگو پیش نمی‌برند. ناتوانی در برقراری ارتباط کلامی مناسب می‌تواند ریشه بسیاری از اختلافات و تعارضات در آینده باشد. در یک رابطه سالم طرفین باید بتوانند در فضایی صمیمانه و عاری از قضاوت احساسات مثبت و منفی خود را با یکدیگر در میان بگذارند و درک متقابلی از یکدیگر داشته باشند. البته افراد زیادی هستند که در این زمینه با مشکل مواجه هستند.

رابطه جنسی مناسب 

عقاید و باورهای متضاد و گوناگونی در مورد نقش رابطه جنسی در عشق وجود دارد بسیاری از افراد عشق را جدا از رابطه جنسی می‌بینند و برخی دیگر به طور افراطی به آن می‌پردازند. اما حقیقت این است که رابطه جنسی بخشی از عشق و یک رابطه سالم است و البته همه آن نیست. برای آنکه عشقتان در طول زندگی مشترک پایدار باقی بماند، باید به این بخش از زندگی‌تان نیز توجه کنید و آن را جدی بگیرید. 

توجه داشته باشید که رابطه جنسی تنها یک عمل جسمانی نیست بلکه نیازمند شناخت کافی از روحیات و ویژگی جسمانی فرد مقابل است. هم‌چنین تا زمانی که شما در ارتباط عاطفی مشکل داشته باشید در رابطه جنسی نیز نمی‌توانید آن طور که باید لذت ببرید. 

برای آنکه بتوانید رابطه‌ای لذت بخش و سرشار از عشق و آرامش داشته باشید، باید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید. خواندن کتاب‌های آموزشی، شرکت در کارگاه‌های مربوطه و مراجعه به روانشناس در این زمینه بسیار کمک‌کننده هستند. 

احترام به تفاوت‌ها 

یک رابطه عاشقانه سالم به معنای بودن در کنار فردی نیست که کاملاً به شما شبیه است بلکه به این معناست که بتوانید با وجود همه تفاوت‌ها یکدیگر را بپذیرید و درک متقابلی از یکدیگر داشته باشید. البته این امر در عمل بسیار سخت است و تنها کسانی که ذهنی منعطف دارند از پس آن بر می‌آیند. احترام به تفاوت‌ها باعث می‌شود که افراد در رابطه بتوانند بیشتر خود واقعی‌شان را ابراز کنند و کم‌تر پشت نقاب‌های روزمره مخفی شوند. 

صداقت در رابطه

صداقت بدون شک یکی از پایه‌های اصلی رابطه عاشقانه است. چرا که صداقت شکل‌دهنده مفهوم اعتماد است و هر رابطه‌ای بر اساس اعتماد شکل می‌گیرد. اگر اعتماد خدشه‌دار شود کلیت ارتباط زیر سؤال می‌رود. به همین دلیل است که دروغ‌گویی حتی دروغ‌های کوچک می‌تواند منجر به فروپاشی رابطه شود. 

داشتن تصورات واقع‌بینانه 

هرچقدر که تصویر شما از عشق به واقعیت نزدیک باشد احتمال بقای احساس شما بیشتر است. در حقیقت بسیاری از ما تصوراتی ایده‌آل از عشق می‌سازیم که باعث می‌شود در مواجهه با آن شکست بخوریم. همواره به یاد داشته باشید که مشکلات و تعارضات بخشی از زندگی و روابط انسانی هستند. در نتیجه هرگز نمی‌توانیم رابطه‌ای را عاری از این مسائل تصور کنیم. تلاش کنید به جای داشتن ایده‌آل‌های کمال‌گرایانه، مشکلات را پیش‌بینی کنید و بر حل آن‌ها متمرکز شوید.

منبع: 7 راز عشق | چرا همه عاشق نمی‌شوند؟۱۹۳