برو به محتوای اصلی
سوال
عشق
ناشناس
۱۱ ماه پیش پرسیده شده

شیوه‌های ابراز عشق در خانواده کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

عادت به عشق‌ورزی

افراد می‌توانند مثل هر کار دیگری خود را به عشق‌ورزی نیز عادت دهند. شیوه‌های مختلف ابراز عشق را می‌توان تمرین کرد و به آن‌ها خو گرفت. افراد خیلی راحت به نوزادان عشق می‌ورزند اما در ابراز عشق به بزرگسالان مشکل دارند. چرا که برون‌ریزی احساسات وقتی طرف مقابل درک کامل‌تری از آن دارد با دشواری روبرو می‌شود.

از نوزاد توقع پاسخ به عشق‌ورزی نمی‌رود اما این توقع از بزرگسالان مانعی بر سر راه عشق‌ورزی می‌شود. ادامه همین الگو به نسل بعد نیز سرایت کرده و ابراز علاقه به بزرگسالان را برای فرزندانمان هم سخت می‌کنیم. این نوع از عشق حتی در خانواده‌هایی که کودکی را به فرزندخواندگی گرفته‌اند دیده می‌شود.

گوش کردن

همه ما روزانه چیزهای زیادی می‌شنویم اما گوش دادن با شنیدن متفاوت است و با توجه و احترام همراه است. ما به چیزهایی گوش می‌کنیم که برای‌مان اهمیت دارند. یاد گرفتن اینکه به دیگران گوش کنیم و احساسات آن‌ها را درک کنیم و آموزش این مهارت به فرزندان در ابراز عشق بسیار اهمیت دارد. کودکانی که این مهارت را از والدین خود می‌آموزند در آینده روابط موفق‌تری در همه زمینه‌ها به ویژه در رابطه عاطفی و محیط خانواده تجربه می‌کنند.

از بدن خود استفاده کنید

بغل کردن، بوسیدن و حتی متمایل کردن بدن به سمت کسانی که دوستشان داریم می‌تواند عشق ما را به آن‌ها منتقل کند. در رابطه بین زوج‌ها اعمالی مثل بوسیدن نقاط ویژه و حساس، بغل کردن به شیوه‌ای عاشقانه و مانند این‌ها در کنار رابطه دوستانه و رابطه جنسی تأثیر زیادی دارد.

از ابراز کلامی نترسید

بسیاری از افراد از گفتن مستقیم بعضی واژگان و عبارات دوری می‌کنند. نباید از گفتن مستقیم جمله "دوستت دارم" هراس داشت. شاید در ابتدا دشوار به نظر برسد اما می‌توان به آن عادت کرد. بعضی عبارات دیگر هستند که دشواری کمتری در بیان آن‌ها دیده می‌شود اما هنوز هستند کسانی که از آن دوری می‌کنند.

به طور مثال گفتن عبارات تشویقی در ایجاد و فهم عشق در فرد مقابل تأثیر زیادی خواهند داشت. بسیاری از والدین در هنگام سرزنش به خوبی از عبارات استفاده می‌کنند اما اگر در همان موقعیت نیاز به تحسین فرزند خود داشته باشند از آن پرهیز می‌کنند. 

منبع: ابراز عشق در خانواده | عشق در خانواده۱۰