برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

علل گرایش به ماریجوانا یا گل چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

عدم داشتن اطلاعات کافی و صحیح

یکی دیگر از عوامل گرایش افراد به مصرف ماریجوانا عدم داشتن اطلاعات کافی در مورد عوارض و آسیب‌هایی است که مواد مخدر و ماریجوانا به روح و جسم فرد وارد می‌کند. ماریجوانا نیز مانند دیگر مواد مخدر وابستگی ایجاد می‌کند و بعد از مدتی دیگر نمی‌توانید وابستگی و اعتیاد خود را کنترل کنید. بسیاری از جوانان به اشتباه تصور می‌کنند ماریجوانا کم‌خطر است و مانند دیگر مواد مخدر اعتیادآور نیست. همین باور اشتباه باعث گرایش نوجوانان به ماریجوانا می‌شود‌. علاوه‌بر این در مدارس بین نوجوانان این نگرش نیز وجود دارد که ماریجوانا باعث می‌شود تمرکزشان بیشتر شود و با این نظریه مصرف ماریجوانا را برای خود توجیه می‌کنند.

وجود فرد معتاد در خانواده

افرادی که سابقه‌ی اعتیاد در خانواده‌ی آن‌ها وجود دارد احتمال بیشتری برای ابتلا به اعتیاد دارند. یکی از زمینه‌های گرایش افراد به ماریجوانا کوتاهی والدین و شرایط نامناسب خانوادگی است‌. زمانی که نیازهای اساسی جوان در خانه تامین نمی‌شود به بیرون از خانه و مصرف مواد پناه می‌برد. خانواده‌هایی که بسیار سرد و خشک هستند و ارتباط ضعیف و ناکارآمدی با فرزندان خود دارند، آن‌ها را از خود ناامید می‌کنند و به دنبال آن زمینه‌ برای گرایش به موادی که احساس سرخوشی و لذت را برایشان فراهم کند ایجاد می‌شود.

در خانواده‌هایی که پدر و مادر مدام در حال جنگ و دعوا هستند و گاه فرزند خود را نیز مورد خشونت کلامی و فیزیکی قرار می‌دهند همینطور است. نیاز کودکان و نوجوانان به محبت، امنیت، تشویق و تائید، بازی آزاد، تحرک و تغذیه صحیح، دوست و همراه، باید بطور طبیعی برطرف شود. 

فشار و تشویق گروه همسالان

دوستان و همسالان مصرف‌کننده می‌توانند عامل گرایش جوانان به ماریجوانا باشند. زمانی که یک نفر ماریجوانا مصرف می‌کند و حالت سرخوشی کاذب و لذت اولیه را تجربه می‌کند، آن را به دوستان خود نیز پیشنهاد می‌دهد. بسیاری از معتادان به واسطه‌ی پیشنهادات وسوسه‌انگیز دوستان شروع به مصرف ماریجوانا کرده‌اند و در دام اعتیاد افتاده‌اند. گاهی گروه‌های دوستان شرایطی را برای خود تعیین می‌کنند مثل این‌که حتما تمام افراد عضو باید مواد مصرف کنند وگرنه داخل گروه پذیرفته نمی‌شوند؛ نوجوانانی که اعتماد به نفس ندارند برای پذیرفته شدن در گروه‌های دوستان هر کاری می‌کنند. در این شرایط وظیفه‌ی والدین است تا از فرزندان خود محافظت کنند و با روش‌های تربیتی مناسب آن‌ها را آگاه کنند.

تبلیغات گسترده رسانه‌ای در مورد ماریجوانا

متاسفانه در شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام، تلگرام و فیسبوک تبلیغات گسترده‌ای در زمینه مصرف ماریجوانا یا ماده‌ی مخدر گل صورت می‌گیرد که جوانان را به مصرف این مواد ترغیب و تشویق می‌کند. تبلیغات به گونه‌ای است که تصویر ماریجوانا را که به شکل برگ است بر روی لیوان‌، کلاه و لباس چاپ می‌کنند و آن‌ها را انتشار می‌دهند. از این طریق تبلیغات رسانه‌ای به واسطه‌ی عکس‌ها و فیلم‌های خارج کشور و با تاثیر بر ناخودآگاه افراد آن‌ها را به مصرف ماریجوانا ترغیب می‌کند. در بسیاری از موارد نیز خاصیت نشاط‌بخشی و عوارض زودگذر آن را پررنگ می‌کنند و به آسیب‌ها اشاره‌ای ندارند.

منبع: علل گرایش به ماریجوانا یا گل | عوامل اصلی را بشناسید۲۴