برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

چگونه کودک حرف‌شنو داشته باشیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

داشتن کودک حرف گوش‌کن کار آسانی نیست و خود به خود به وجود نمی‌آید. به‌خصوص در دنیای امروز که بچه‌ها تحت تأثیر عوامل گوناگونی نظیر شبکه‌های اجتماعی، ماهواره‌ای، دوستان و... قرار دارند. در این شرایط اگر روش‌های تربیتی خود را به روز نکنید نمی‌توانید فرزندتان را آن گونه که می‌خواهید بار بیاورید. در ادامه به چند راهکار برای داشتن کودک حرف گوش‌کن اشاره ‌کرده‌ایم. اگر این راهکارها برای شما کافی نبود برای دریافت اطلاعات تربیتی بیشتر می‌توانید به مقالات تربیت فرزند۸ و نکات تربیتی فرزندان و آموزش والدین۱۱ مراجعه کنید.

سبک فرزندپروری قاطعانه داشته باشید

برای اینکه کودکتان از شما حرف‌شنوی داشته باشد، در وهله اول باید تغییراتی در سبک تربیتی و فرزندپروری خود به وجود آورید. والدینی که بیش از حد سخت‌گیر هستند و یا بالعکس با سهلگیری‌های افراطی کودک خود را بد عادت می‌کنند؛ معمولاً کودکان حرف گوش‌کنی نخواهند داشت. مهم توانایی شما در رعایت اعتدال برای تربیت فرزندتان است. به جای سخت‌گیری یا سهل‌گیری زیاد، سعی کنید قاطع باشید. قاطع بودن به این معناست که شما در عین حال که ارتباط عاطفی مناسبی با فرزندتان دارید، خواسته‌ها و انتظاراتتان را نیز معقولانه و با برخورد مناسب با او مطرح می‌کنید و از کودک می‌خواهید که آن‌ها را رعایت کند.

زمان‌های مناسبی را برای پاداش دادن به کودک انتخاب کنید 

ممکن است کودک شما به هر دلیلی شروع به لجبازی بکند و اصلاً نخواهد به آنچه که شما می‌گویید گوش دهد. در این زمان احتمال دارد که به دلیل گریه و زاری یا داد و فریادش تسلیم او شوید و هر آنچه می‌خواهد را در اختیار او بگذارید. لازم است بدانید که این نوع رفتار بدون آنکه خودتان آگاه باشید باعث می‌شود که نافرمانی‌های فرزندتان تشدید شود و او در دفعات بعدی با شدت بیشتری به شما واکنش نشان دهد.

در نتیجه بسیار اهمیت دارد که چه زمانی خواسته‌های کودک را برآورده می‌کنید و به او پاداش می‌دهید. برای مثال اگر فرزندتان یک اسباب‌بازی می‌خواهد اما شما فعلاً قصد خرید آن را ندارید نباید در برابر اصرارهای او و رفتارهای ناسازگارانه‌اش تسلیم شوید. به او بگویید که اگر بچه خوبی باشد و به حرف‌های شما گوش کند در اولین فرصت آن را برای او خواهید خرید. هنگامی که اسباب‌بازی را در قبال کارهای خوب فرزندتان به او می‌دهید، غیر مستقیم به او می‌آموزید که پاداش‌ها در قبال حرف شنوی و رفتارهای صحیح رخ می‌دهند نه در برابر نافرمانی و ناسازگاری. به این ترتیب نافرمانی و لجبازی در او تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

مطالعه مقاله برخورد با کودکان لجباز۱۰۹ نیز در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

به دنبال علت حرف گوش نکردن فرزندتان باشید 

هنگامی که کودک به حرف شما گوش نمی‌کند ممکن است بسیار عصبانی شوید و احساس درماندگی کنید. در این شرایط نمی‌توانید تصمیم بگیرید که چه رفتاری باید انجام بدهید. اگر فرزندتان حرف‌شنوی بسیار کمی از شما دارد برای تغییر او باید ریشه این رفتار را پیدا کنید. علاوه بر اینکه نحوه تربیت شما بر او تأثیر می‌گذارد ممکن است که این حرف گوش نکردن‌ها نشانه‌ای از مشکلات روحی کودک باشد.

کودکانی که اضطراب‌های زیادی را تجربه می‌کنند، معمولاً اضطراب و استرس‌ خود را در قالب‌های دیگری از جمله نافرمانی نسبت به والدین نشان می‌دهند. در این شرایط واکنش تند پدر و مادر اضطراب آن‌ها را تشدید کرده و در نتیجه نافرمانی‌ها بیشتر خواهد شد. اگر کودکتان رفتارهای ناسازگارانه خود را مکرراً تکرار می‌کند و واکنش‌های مناسب شما نیز تأثیر کمی بر او می‌گذارد باید ارزیابی بیشتری از وضعیت روانی او انجام شود. به همین خاطر لازم است که برای اصلاح رفتارهای کودک و ایجاد آرامش بیشتر در او و خودتان به یک روانشناس کودک مراجعه کنید.

منبع: بچه حرف گوش کن | چگونه کودک حرف گوش کن داشته باشیم؟۱۲

سوالات مشابه

آمار سوال

۱۹ نمایش
۰ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه