برو به محتوای اصلی
سوال
کودکان
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

علل اصلی لجبازی در کودکان 7 ساله چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

والدین مطیع و لجبازی در کودکان

بهتر است پدر و مادر اطلاعاتی از روانشناسی کودک داشته باشند؛ چرا که بسیاری از رفتارهای ناخوشایند کودکان برآمده از روش تربیتی خود والدین هستند. البته در اکثر مواقع پدر و مادرها ناخواسته و از روی ناآگاهی منجر به شکل‌گیری این رفتارها در کودک می‌شوند. لجبازی یکی از رفتارهایی است که تا حد زیادی تحت تأثیر نحوه واکنش والدین قرار دارد.

اگر فرزند شما درخواستی از شما می‌کند و شما آن را رد می‌کنید باید بتوانید بر سر حرف خود بایستید. والدینی که با گریه کردن، داد و فریاد و به طور کل لجبازی کودک سریعاً خواسته او را برآورده می‌کنند، در حقیقت این پیام را به او می‌رسانند که از این رفتارها به عنوان ابزاری برای رسیدن به خواسته‌های خود استفاده کند. هر بار که شما تسلیم کودک می‌شوید، ناخواسته لجبازی او را تقویت کرده و باعث می‌شوید که او در دفعات بعدی برای رسیدن به خواسته خود رفتارهای ناسازگارانه شدیدتری از خود نشان دهد.

اضطراب‌های مرتبط با مدرسه و لجبازی در کودکان

کودکان 7 ساله در حال تجربه دنیای جدیدی هستند. آن‌ها به تازگی وارد مدرسه شده‌اند. فضای مدرسه و تحصیل در کنار مزایایی که برای رشد شناختی و اجتماعی کودک دارد می‌تواند چالش‌های بسیاری را نیز برای او به وجود بیاورد. از جمله این چالش‌ها می‌توان به ترس از اشتباه کردن در جمع، مقایسه ‌شدن با دیگران، مسخره شدن توسط همکلاسی‌ها و... اشاره کرد. این مسائل همگی استرس و اضطراب زیادی را در کودک به وجود می‌آورند. اما کودکان مانند بزرگسالان استرس‌های خود را بروز نمی‌دهند.

آن‌ها ممکن است اضطراب‌های خود را به صورت بی‌قراری، پرخاشگری و به طور کل رفتارهای ناسازگارانه نشان دهند. این مسئله بخصوص در پسران بیشتر دیده می‌شود چرا که پسران اغلب مشکلات خود را برون‌ریزی کرده و به صورت رفتارهای پرخاشگرانه آن‌ها را نشان می‌دهند.در حقیقت ریشه بسیاری از پرخاشگری‌های نابهنجار در این سنین می‌تواند اضطراب و یا حتی افسردگی دوران کودکی باشد. به همین خاطر اگر فرزندتان پس از ورود به مدرسه ناگهان رفتار متفاوتی پیدا کرده وضعیت او را در مدرسه بیشتر پیگیری کنید. شرایط کلاس و مدرسه تا حد زیادی می‌تواند با لجبازی و پرخاشگری کودک در ارتباط باشد.

منبع: لجبازی در کودکان 7 ساله | علت‌ها و روش برخورد۱۷