برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

راهکارهای غلبه بر وسوسه بعد از ترک اعتیاد کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

اول از خودتون بپرسین چرا سراغ مواد رفته بودم؟!
بعد بپرسین آیا بعد از مصرف مواد اون مسئله‌ام حل شد؟!
تنهاییم کمتر شد؟ شادی واقعیم بیشتر شد؟ 
وقتی جواب این دوتا سوال رو مدام تو ذهنتون تکرار کنین، ذهنتون آگاه میشه و حالا با آگاهی از اینکه این کار جز آسیب چیزی براتون نداشته، برید سراغ راهکارهایی که آقای عبدی براتون نوشته.
قدرت افکار و باورهاتونم دست کم نگیرین. موفق باشین.

پویا عبدی
مشاور روانشناس

از بین بردن وابستگی به مواد

یکی از دلایل اعتیاد و یا وسوسه برگشت به آن، توانایی نداشتن در کنترل استرس و مدیریت درست آن است. بسیاری از افراد برای رهایی از فشار روانی، سرپوش گذاشتن روی مشکلات و خاطرات تلخ، به مواد مخدر یا الکل پناه می‌آورند. بنابراین یکی از راه‌های پیشگیری از وسوسه، مدیریت و کنترل استرس است. تقویت بدن بعد از ترک بسیار حائز اهمیت است. برای مدیریت استرس می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

  • ورزش کردن
  • مدیتیشن و یوگا
  • دوری از محیط‌های استرس‌زا
  • دوش گرفتن
  • نوشیدن قهوه و دمنوش

خودتان را سرگرم کنید 

کتاب بخوانید، با دوستان‌تان ملاقات کنید، به سینما بروید، خودتان را غرق یک سرگرمی‌ کنید، پیاده‌روی یا ورزش کنید. زمانی که خودتان را سرگرم این کارها کنید، میل به مصرف مواد مخدر کاهش می‌یابد.

درباره‌ی وسوسه بعد از ترک با دیگران صحبت کنید

هر زمان که تمایل به مصرف مواد مخدر به سراغ‌تان آمد، این موضوع را با دوستان یا اعضای خانواده در میان بگذارید. صحبت کردن می‌تواند در شناسایی دقیق منبع این تمایل، بسیار مفید باشد.

مِیل‌سواری کنید

بسیاری از افراد تلاش می‌کنند در برابر تمایلات خود مقاومت کنند، در حالی‌ که برخی از این تمایلات آن‌قدر قوی هستند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. زمانی که با این تمایلات مواجه می‌شوید، بهتر است مثل یک موج‌سوار روی امواج تمایلات منفی سوار شوید تا اوج بگیرند، بشکنند و سرانجام مهار شوند. به این تکنیک «میل‌سواری» می‌گویند.

منبع: غلبه بر وسوسه بعد از ترک | روش‌های علمی و عملی۱۹