برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

کاهش استرس کودکان در مدرسه چگونه ممکن است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- برنامه‌ریزی‌های خشک و زمان‌بندی‌های افراطی مغایر با کاهش استرس

برخی از والدین فکر می‌کنند که برای موفقیت فرزندشان باید آن‌ها را از ابتدا به برنامه‌های سخت و فشرده عادت دهند. به همین منظور ممکن است آن‌ها طی یک برنامه زمانی مشخص، در بیشتر اوقات روز کودک را مجبور کنند تا به فعالیت‌های مرتبط با درس و مدرسه بپردازد. این در حالی است که مغز کودکان ابتدایی پس از سپری کردن 7 ساعت در مدرسه به استراحت و ریکاوری احتیاج دارد. اگر در این سنین فشار زیادی به فرزندتان وارد کنید به احتمال زیاد نتایجی متضاد با آنچه که می‌خواستید به دست خواهید آورد.

چرا که فشار زیاد، از عوامل بروز استرس و اضطراب در فرزندتان است. اضطراب زیاد به‌خصوص در مدرسه با ایجاد اختلال در حافظه و یادگیری منجر به کاهش بازدهی تحصیلی فرزندان خواهد شد. تلاش کنید برنامه و سبک زندگی انعطاف‌پذیرتری برای فرزند خود در نظر بگیرید.  در کنار اهمیت دادن به تحصیل او، به فعالیت‌های غیر درسی او نیز اهمیت دهید.

2- کاهش استرس کودکان با اختصاص دادن زمانی را برای بازی

گاهی اوقات پس از ورود کودک به دبستان، دیگر خانواده‌ها برای بازی کردن با او اهمیت چندانی قائل نمی‌شوند. در حالی که بازی کردن به خصوص بازی‌هایی که با فعالیت‌های بدنی همراه باشد در ارتقای سلامت جسم و روان کودک اهمیت بسیاری دارد؛ چرا که هنگام بازی ذهن کودک تحت فشار قرار نمی‌گیرد؛ هم‌چنین با عمیق‌تر و صمیمانه‌تر شدن ارتباط والد-کودک در جریان بازی بسیاری از تنش‌ها رفع خواهند شد.

3- برای کاهش استرس خواب کودکان را در اولویت قرار دهید

خواب کافی و مناسب نقش بسیار حیاتی در کاهش استرس روزانه و بهبود عملکرد دارد. خواب ناکافی عملکرد تحصیلی کودک را تحت تأثیر قرار خواهد داد و در طول روز منجر به تنش و استرس اضافی در او خواهد شد. برای آن که به بهداشت خواب کودک کمک کنید، لازم است که شرایط خاصی را برای آن ایجاد کنید. مثلاً زمان مشخصی را برای خواب فرزندتان تعیین کنید و قبل از رفتن به رختخواب استفاده از وسایل الکترونیکی نظیر تلویزیون، گوشی، تبلت و... را محدود کنید.

4-کاهش استرس کودکان در گرو استرس‌های شما

استرس می‌تواند کاملاً مسری باشد. والدینی که تحت فشار، استرس و اضطراب زیادی هستند کودکان خود را نیز مضطرب می‌کنند. ممکن است کودک در محیط خانه با بودن در کنار شما و دریافت حمایت‌های عاطفی استرس‌های خود را کاهش دهد اما بیشتر کودکان در مدرسه اضطراب‌های بیشتری را از خود نشان می‌دهند. در نتیجه در وهله اول وضعیت روانی خود و همسرتان را بررسی کنید. اگر شما نیز دائماً مضطرب و نگران هستید با مراجعه به روانشناس و دریافت خدمات مشاوره خانواده این مشکل را به طور ریشه‌ای در خانواده خود حل و فصل کنید.

منبع: کاهش استرس کودکان در مدرسه (۵ راهکار عملی)۱۶۳