برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ ماه پیش پرسیده شده

روانکاوی اعتیاد چه کمکی به شما می‌کند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

اعتیاد از منظر مراحل رشد جنسی

اگر می‌خواهید اطلاعات تکمیلی درباره روانکاوی داشته باشید می‌توانید مقاله روانکاوی چیست۵ را مطالعه کنید. فروید هنگام مطرح کردن نظریه خود، مراحل رشد جنسی را برای انسان تعریف کرد. او مراحل رشد دهانی، مقعدی، آلتی، نهفته و تناسلی را برای دوره‌های سنی مختلف ارائه داد. هویت جنسی فرد از همان دوران کودکی شکل می‌گیرد و به تدریج تثبیت می‌شود.

طبق این مراحل فروید معتقد است که در  هر دوره سنی انرژی روانی بر یک منطقه از بدن متمرکز می‌شود. هر مرحله بحران‌های مربوط به خود را دارد و اگر مسائل مرتبط با آن به درستی حل و فصل نشود انرژی روانی فرد در آن مرحله باقی می‌ماند و در گذر و پیوستن به مراحل بعدی دچار مشکل می‌شود. روانکاوی، اعتیاد را نماد حل نشدن تعارضات مرحله دهانی می‌داند. برای آشنایی با رشد انسان از کودکی تا پیری۲ این مطلب را بخوانید. 

اعتیاد؛ بازگشت به مرحله دهانی

مرحله دهانی اولین مرحله از رشد روانی- جنسی است که تقریباً  18 ماه اول زندگی انسان پس از تولد را در بر می‌گیرد. انرژی روانی در این مرحله، بر دهان و نواحی اطراف آن متمرکز است، زیرا نیازهای نوزاد در این دوره بیشتر از طریق مکیدن پستان مادر و نوازش شدن صورت برآورده می‌شود. اگر نیازهای جسمانی و عاطفی نوزاد در این مرحله به اندازه کافی ارضا نشود و یا بالعکس، مادر در برآورده کردن آن‌ها از خود افراط نشان دهد، کودک در این مرحله تثبیت می‌شود و روند رشدی او با اختلال روبه‌رو خواهد شد.

این مشکل تا بزرگسالی همراه فرد خواهد بود و به روش‌های مختلفی خود را نشان خواهد داد. روانکاوان معتقدند افرادی که در بزرگسالی بیش از حد به نیازهای دهانی اهمیت می‌دهند در حقیقت به مرحله اولیه زندگی خود بازگشته‌اند و در حال نشان دادن تعارض‌های درونی مربوط به این دوره هستند. بازگشت به مرحله دهانی می‌تواند خود را به صورت خوردن زیاد و افراطی، علاقه زیاد به نوشیدن، سیگار کشیدن، مصرف الکل و... نشان دهد.

تعارض میان ساختارهای روانی

فروید سه سطح را در ساختار روانی انسان تعیین کرد: نهاد، خود و فراخود. نهاد که از بدو تولد همراه ماست دائماً نیازها و غرایز ابتدایی را به ما یادآوری می‌کند. با پیش رفتن در مسیر رشد خود نیز شکل می‌گیرد و برای ارضای نیازهای نهاد به واقعیات موجود در محیط توجه می‌کند. در آخر این فراخود است که تشکیل می‌شود و ارزش‌های اخلاقی و وجدان را به وجود می‌آورد.

اگر فرد والدین سخت‌گیری داشته باشد که ارزش‌های اخلاقی بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای او وضع کنند و یا در شرایطی باشد که دائماً وجدانش تحت تأثیر قرار گرفته و احساس گناه کند، فراخود همواره به نهاد فشار می‌آورد و منجر به احساس اضطراب شدید در فرد می‌شود. در این میان خود تلاش می‌کند تا نقش میانجی را بازی کند و تعادل لازم را میان نهاد و فراخود برقرار کند، اگر خود در این فرایند شکست بخورد فشارهای زیاد ممکن است دو راه را پیش روی فرد بگذارد.

منبع: روانکاوی اعتیاد چه کمکی به شما می‌کند؟۳

نرجس محمدی
بیوتی تراپیست

نظریات روانکاوی اعتیاد چگونه گرایش به مصرف مواد را تبیین می‌کنند؟ روانکاوی یکی نظریه‌های اصلی و زیربنایی علم روان‌شناسی است. این نظریه در مورد نحوه ابتلا به اختلالات روانی، علائم و روند درمان آن‌ها اطلاعات زیادی در اختیار روان‌شناسان قرار داده است. از جمله مهم‌ترین مفاهیمی که توسط نظریه روانکاوی مطرح شده است می‌توان به مفاهیم خودآگاه، ناخودآگاه، مراحل رشد جنسی و... کرد. بسیاری از دانشمندان از این مفاهیم برای فهم بهتر گرایش و ابتلا به اعتیاد استفاده می‌کنند. برای استفاده از روانکاوی در موضوع اعتیاد می‌توانید از خدمات مشاوره ترک اعتیاد بهره ببرید. 

سوالات مرتبط

سوال مشابهی موجود نیست.

آمار سوال

۷ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۴ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار