برو به محتوای اصلی
ناشناس
۴ ماه پیش پرسیده شده

تاثیر و عوارض مواد مخدر بر بدن چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

تغییر وزن

برحسب نوع ماده مصرفی، فرد می‌تواند دچار کاهش یا افزایش وزن ناگهانی شود. برای مثال شیشه که در طبقه مواد محرک قرار دارد، اغلب منجر به لاغری می‌شود. بسیاری از افراد سودجو در قرص‌های لاغری که بدون مجوز استفاده می‌شوند مقداری شیشه می‌ریزند و به این ترتیب افراد را در دام اعتیاد گرفتار می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به مقاله شیشه برای لاغری ۲مراجعه کنید. 

آسیب دهان و دندان

آسیب دهان و دندان یکی از عوارض جسمانی رایج در انواع مواد است. اما در مواد تدخینی یا همان کشیدنی بیشتر دیده می‌شود. هم‌چنین برخی مواد جویدنی نظیر ناس نیز عفونت‌های دهان و لثه شدیدی را در افراد ایجاد می‌کنند. 

مشکلات گوارشی 

یکی از عوارض مصرف مواد، کاهش آب بدن است. به دنبال این مشکل عموماً یبوست و انواع مشکلات گوارشی ایجاد می‌شود. از جمله دیگر مشکلات گوارشی ناشی از اعتیاد می‌توان به اسهال، حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد. 

اختلالات پوستی

با مصرف مواد به مرور ضربان قلب و فشار خون افراد افزایش می‌یابد و رگ‌های بدن تحت تأثیر قرار می‌گیرد و پوست لکه‌دار شود. رنگ پوست نیز به سمت رنگ قرمز متمایل می‌شود. هم‌چنین برخی از مواد مخدر نظیر هرویین و کراک می‌توانند منجر به حساسیت و خارش‌های پوستی شدید نیز شوند. 

عفونت دستگاه تنفسی

اکثر موادی که به صورت کشیدن و دود کردن مصرف می‌شوند در دراز مدت اختلالات ریه، سرفه‌های مزمن، خونریزی مجاری تنفسی و التهاب قفسه سینه را به همراه خواهند داشت. در نهایت سرطان ریه برای بسیاری از مصرف‌کنندگان مواد اتفاق می‌افتد. 

منبع: تاثیر مواد مخدر بر بدن | عوارض مواد مخدر بر بدن۲

سوالات مرتبط

سوال مشابهی موجود نیست.

آمار سوال

۳ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۴ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار