برو به محتوای اصلی
الیاس سخاوتی نیا
مهندس کامپیوتر
۲ سال پیش پرسیده شده

دلیل کندی بیش از حد سیستم چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

محسن

اصولا نصب نرم‌افزارها در ویندوز موجب کندی ویندوز می‌شوند حتی اگر آنها را حذف کنید.

ویندوز من هم خیلی کند شده بود. بعضی وقتا بالا آمدن کامل ویندوز 10 دقیقه طول می‌کشید تا اینکه یک هارد SSD خریدم و فقط درایو ویندوز را به آن منتقل کردم. الان راه‌اندازی ویندوز بیشتر از یک دقیقه طول نمی‌کشد. از HDD برای ذخیره‌ی فایل استفاده می‌کنم. سرعت باز شدن برنامه‌ها هم چند برابر شده.

سرعت ویندوز فقط به خاطر خواندن فایل‌های متعدد کوچک کند می‌شود که فرایند خواندن این گونه فایل‌ها در SSD چند صد برابر HDD است.

ویروس می‌تواند باشه یا پلت‌فورم ضعیف سیستم.

استاد زبان
پلتفرم آنلاین آموزش زبان های خارجی

با توجه به نرم‌افزارهایی که استفاده می‌کنی و مشخصات سیستم فکر نمی‌کنم دلیل کندی سیستم نرم‌افزاری باشه، هرچند پیشنهاد می‌کنم از نرم‌افزارهای Optimizer (نرم‌افزارهایی هستند که به صورت کامل و اتوماتیک هارد شما رو پاکسازی و درایوها و رجیستری رو بهینه می‌کنند تا سرعت سیستم افزایش پیدا بکنه) برای بهینه کردن فعالیت‌های سیستم استفاده بکنی. 

اگر سیستم مثل روز اول کار نکرد، اصلی‌ترین جایی که باعث کندی سیستم می‌تونه باشه هارد سیستم هست.  امکان داره عمر هارد سیستمت به پایان رسیده و باید به فکر تهیه هارد جدید باشی. 

این روزها هم هارد دیگه کمتر کسی استفاده می‌کنه و اغلب مردم از SSD استفاده می‌کنن. SSD دیگه مشکلات هارد رو نداره و ده برابر سرعت کارت رو افزایش میده.