برو به محتوای اصلی
سوال
سلامت
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

افزایش دوپامین چگونه ممکن است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

ویتامین D و نورخورشید

یکی از بهترین راه‌های طبیعی افزایش سطح دوپامین، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است چرا که تحقیقات نشان داده است نور خورشید، ترشح دوپامین را در بدن افزایش می‌دهد. این که نور با چشم‌ها تماس داشته باشد نیز بسیار مهم است. پس توجه داشته باشید که در هنگام بیرون رفتن، عینک یا لنز بر روی چشم خود نگذارید. در صورتی که به میزان کافی در معرض نور خورشید نیستید و کمبود ویتامین D دارید بهتر است با پزشک مشورت کنید.

خودداری از انواع اعتیاد

اصلی‌ترین دلیل این که افراد به چیزهای مختلف اعتیاد پیدا می‌کنند این است که باعث ارضا شدن فرد در لحظه می‌شود. اعتیاد به الکل، مواد مخدر، رابطه جنسی، پورنوگرافی، خرید و هر نوع اعتیاد دیگر باعث می‌شود که در طولانی‌مدت سطح دوپامین پایین بیاید. اساساً اعتیاد باعث می‌شود که فعالیت چرخه پاداش تشدید شود و فرد خواهان این باشد که در لحظه ارضا شود. این کار باعث افزایش طبیعی سطح دوپامین نمی‌شود.

خواب کافی

ترشح دوپامین باعث بیداری در فرد می‌شود. مطالعات نشان داده است که دوپامین در اوایل صبح به میزان زیادی ترشح می‌شود و در اواسط روز میزان آن کاهش می‌یابد. کمبود خواب این الگو را مختل می‌کند. افرادی که در طول شب بی‌خوابی دارند، سطح دوپامین بدنشان در طول روز کاهش می‌یابد. خواب کافی می‌تواند سطح دوپامین و هوشیاری را در طول روز افزایش دهد پس توصیه می‌شود در طول شب 7 الی 9 ساعت بخوابید.

گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی سطح دوپامین را در بدن افزایش می‌دهد. مطالعات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی باعث افزایش فعالیت قسمت‌های پاداش و لذت مغز می‌شود. همچنین گوش دادن به موسیقی (به دلیل افزایش دوپامین) باعث بهبود سریع‌تر بیماران پارکینسون می‌شود. پس در مواقعی که احساس ناراحتی می‌کنید آهنگ مورد علاقه خود را گوش دهید و آرام شوید.

مدیتیشن

مدیتیشن تمرین پاکسازی ذهن، تمرکز و رهایی جریان افکار است. انجام مرتب مدیتیشن باعث افزایش سلامت ذهن و مغز می‌شود. تحقیقات نشان داده است که این اتفاق به دلیل افزایش سطح دوپامین در اثر مدیتیشن است.

اهمیت ورزش

ورزش بهترین راه برای حفظ و افزایش سلامت ذهن و جسم است. ورزش علاوه بر این که عوارض استرس و فشار عصبی را کم می‌کند و سطح سلامت را بالا می‌برد، باعث افزایش دوپامین در بدن نیز می‌شود. ورزش علاوه بر دوپامین، هورمون‌های سروتونین و اندورفین را نیز افزایش می‌دهد و عملکرد آن‌ها را بهبود می‌بخشد. شما می‌توانید پس از نیم ساعت ورزش کردن شاهد تغییر مثبت خلق و خوب خود باشید.

منبع: افزایش دوپامین | چند راهکار غیر شیمیایی۱۹