برو به محتوای اصلی
۱۱ ماه پیش پرسیده شده

بهترین رشته رزمی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

استاد زبان
پلتفرم آنلاین آموزش زبان های خارجی

این سوال خیلی کلیه، شما باید دقیقا مشخص بکنی که قرار با این ورزش رزمی چه فعالیت‌هایی انجام بدی؟ آیا قصدت محافظت از خودته؟ یا قهرمانی در المپیک و مسابقات جهانی و یا صرفا علاقه شخصی؟

اگر قصدت اینه که در زمان درگیری‌های خیابانی بتونی از خودت محافظت بکنی و جون سالم به در ببری بهترین گزینه میتونه دفاع شخصی باشه. 

اما اگر قصدت قهرمانی در مسابقات جهانی، المپیک و... است، در رده رزمی رشته‌های کاراته، تکواندو، کیک بوکس، ساندا و بوکس رو پیشنهاد می‌کنم. 

بخصوص ساندا که روند رو به رشدی داره و فدراسیون ووشو اخیرا برنامه‌های خوبی برای ورزشکاران این رشته در نظر گرفته و کماکان در حال تلاش برای جذب بهترین‌هاست. 

اگر قصدت سلامتی و ورزیدگی بدن هست، پیشنهاد می‌کنم بری به سمت ورزش دوست داشتنی TRX چون واقعا این ورزش، حرف نداره! 

اگر علاقه شخصی داری نسبت به ورزش‌های رزمی و با دیدن فیلم‌های جکی چان و بروس لی و... به وجد میای بهتره بری سمت کونگ فو یا جیت کاندو (سبک رسمی بروس لی) تا بتونی به چیزی که میخوای دست پیدا بکنی. 

نرجس محمدی
بیوتی تراپیست

۱. ورزش رزمی تکواندو یکی از بهترین ورزش رزمی جهان

کلمه تکواندو از سه قسمت تشکیل شده است؛ Tae به معنای دفاع و ضربه زدن به وسیله پا، kwon به معنای ضربه زدن و دفاع کردن با دست و در نهایت do به معنای راه و روش می‌باشد. پس از جنگ جهانی دوم پایه‌های ورزش تکواندو توسط یک هنرمند رزمی‌کار کره‌ای تحت حکومت ژاپن پایه‌گذاری شد. این ورزش ترکیبی از هنرهای رزمی چینی، کاراته و سبک مبارزات کره شمالی بود. در سال ۲۰۰۰ تکواندو اولین مدال رسمی خود را در بازی‌های المپیک سیدنی به دست آورد. در این ورزش از ضربات پا با حداکثر قدرت و سرعت استفاده می‌شود و سعی می‌کند با ایجاد فاصله با دشمن و اجرا فن‌هایی آن را به زمین بزند.

این ورزش به وسیله رنگ کمربندهای خود دسته‌بندی می‌شود که به ترتیب کمربند سفید (نشانه پاکی و صمیمیت و صلح)، کمربند زرد (خاک و آب و بارور کردن کمربند سفید)، کمربند سبز (جوانه برخاسته از خاک)، کمربند آبی (آب و اکسیژن برای کمک به  رشد جوانه)، کمربند قرمز (گلی که از جوانه می‌روید) و در نهایت کمربند مشکی (میوه گل) دسته‌بندی می‌شود.

بهترین رشته رزمی چیست؟

۲. ورزش رزمی موی‌تای Muay Thai

این ورزش رزمی به تایلند باز می‌گردد؛ در واقع یک نوع بوکس تایلندی است که در درون رینگ انجام می‌شود. کلمه موی‌تای از دو بخش Muay به معنای مبارزه و  Thai یعنی تایلند تشکیل شده است. این ورزش رزمی از قرن ۱۶ میلادی آغاز شد؛ تاریخچه این ورزش رزمی به زمانی باز می‌گردد که حاکم کشور Naresuen اسیر شد و پیشنهاد یک مبارزه برای آزادی خود را داد و توانست افراد زیادی را با این سبک مبارزه از میان بردارد و به یک قهرمان تبدیل شود. این ورزش رزمی بسیار سخت و خشن است و به قدرت زیادی نیاز دارد و در آن از تکنیک‌های بوکس غربی استفاده می‌شود.

۳. ورزش رزمی کاراته

کاراته نوعی هنر رزمی متعلق به جزایر ریوکیو ژاپن است؛ در این هنر رزمی به طور کلی از ضربات لگد، مشت، زانو و آرنج استفاده می‌شود؛ اما در برخی از سبک‌های آن گلاویز شدن و ضربه به نقاط حساس نیز وجود دارد. این ورزش بیش از آنکه خود به شهرت برسد؛ از طریق سینما و فیلم‌های اغراق‌آمیز آن به محبوبیت رسیده است و بسیاری از افراد دوست دارند این هنر رزمی را یاد بگیرند. این ورزش رزمی در دو سبک کنترلی و غیر کنترلی تدریس داده می‌شود که هر یک از این سبک‌ها دارای زیرمجموعه‌هایی هستند؛ سبک کنترلی شامل گوجوریو، شیتوریو، وادوریو و کان‌ذن‌ریو می‌باشد. کان‌ذن‌ریو یکی از کامل‌ترین سبک‌های کاراته می‌باشد. سبک غیر کنترلی کاراته نیز شامل کیوکوشین، گوجوریو و انشین کاراته می‌باشد.

بهترین رشته رزمی چیست؟

۴. کونگ‌فو بهترین ورزش رزمی جهان

کونگ‌فو یک اصطلاح چینی به معنای تخصص در هر مهارتی است؛ اما به مرور زمان و ترجمه نادرست از چینی به سایر زبان‌ها به عنوان نوعی مهارت رزمی به کار می‌رود که نشان‌دهنده ورزش رزمی ووشو چین یا کونگ‌فو توآ ایرانی است. در واقع Kung به معنا مهارت و دستاورد و Fu نیز به معنای انسان می‌باشد. این ورزش رزمی در مقایسه با ورزش‌های خشنی مانند کاراته، بسیار ملایم‌تر است. در این ورزش سبک‌های زیادی وجود دارد و که بیشتر آن‌ها از حرکات حیواناتی مانند میمون و مار و… تقلید می‌شود.

۵. سیلات

سیلات اصطلاح عمومی برای سبک‌های مبارزه بومی در اندونزی است که طبق شواهد این ورزش توسط یک زن ابداع شده است. این ورزش از قرن ۱۹ میلادی ابداع شده و بسیاری از زنان و مردان را به خود جذب کرده است اما با توجه به تبلیغات کم و عدم به کارگیری آن در فیلم‌ها کمتر کسی در مورد آن اطلاعات دارد.  کلمه سیلات از واژه‌ای به نام سی‌کیلات است که در زبان اندونزی به فردی گفته می‌شود که مانند آذرخش حرکت می‌کند و به تقلید از حرکات حیوانات انجام می‌شود. امروزه بیش از ۱۵۰ سبک سیلات وجود دارد که در آن از تکنیک‌های تهاجمی و حرکات پا، دست، پرتاب و قفل مفصل و در نهایت مبارزه با سلاح استفاده می‌شود.

۶. هنر رزمی نین جوتسو Ninjutsu

نین جوتسو یک سبک رزمی ژاپنی است که در آن از تکنیک‌ها و حرکات پنهانی برای دفاع از خود استفاده می‌شود. در واقع در این ورزش رزمی به افراد آموزش داده می‌شود تا با فکر و تمرکز حرکت کرده و دشمن را زمین‌گیر کنند. این ورزش رزمی ۱۹ مهارت دارد که در آن مبارزه با چوب، مبارزه با شمشیر، مبارزه با نیزه،  هنر تغییر چهره، تمرین در آب، جاسوسی، جغرافیا و جهت‌شناسی، ورود مخفیانه به مکان‌ها و… آموزش داده می‌شود.

بهترین رشته رزمی چیست؟

۷. جودو

جودو یکی از سخت‌ترین و تکنیکی‌ترین ورزش‌های رزمی است که منشأ آن کشور ژاپن می‌باشد. این ورزش در قرن ۱۹ توسط جیگور کانو در ژاپن ابداع شد. جودو به عنوان اولین ورزش رزمی حاضر در بازی‌های المپیک به عنوان هنر المپیک نام گرفته و توانسته افراد زیادی را به خود جذب کند. این ورزش دارای رده‌بندی‌های مختلف از کمربند سفید، زرد، سبز، بنفش، قهوه‌ای و در نهایت کمربند مشکی است. ورزش رزمی جودو دارای سه بخش فن‌های پرتابی، فن‌های خاکی و فن‌ها ضربه‌ای می‌باشد.

بهترین رشته رزمی چیست؟

۸. هنر رزمی جوجیتسو برزیلی Brazilian Jiu-Jitsu

جوجیتسو برزیلی BJJ یک هنر رزمی شگفت‌انگیز است که در آن دو طرف با هم درگیر شده و بیشتر مبارزات در خاک انجام می‌شود. این سبک هنر رزمی در قرن ۱۹ توسط برداران کارلوس و هلیو گریسی در ژاپن ابداع شد که شباهت زیادی به فنون جودو دارد؛ با این تفاوت که بیشتر فنون آن در خاک اجرا می‌شود. در این ورزش رزمی با توجه به میزان مهارت از درجه‌بندی استفاده می‌شود؛ در واقع کمربندها آن به ترتیب از سفید، آبی، بنفش، قهوه‌ای، مشکی و سرخ رتبه‌بندی شده و اهدا می‌شود. البته برای دریافت کمربندها محدودیت سنی وجود دارد؛ به طور مثال شما با سن کمتر از ۱۹ سال نمی‌توانید کمربند مشکی را به دست آورید.

پویا غفاری
بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

من به نفسه چندین نوعش رو امتحان کردم ولی مورد دلخواه‌ترینم کیک‌بکس و موای‌تای بود.