برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

چه افرادی بیشتر اقدام به خودکشی می‌کنند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

اختلال شخصیت مرزی

این بیماران دچار افسردگی هستند و عزت نفس پایین و پرخاشگری بسیار بالایی دارند. هم چنین وقایع منفی زندگی نیز باعث احتمال بروز رفتارهای آسیب‌زننده در این افراد می‌شود. می‌توان گفت که تقریبا 75 درصد بیماران مرزی یک بار دست به خودکشی زده‌اند.

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

افرادی که دچار این اختلال هستند احساس مسئولیت ندارند، پرخاشگر هستند و تکانشی عمل می‌کنند. به همین دلیل احتمال بیشتری دارد که رفتارهای آسیب‌زننده داشته باشند و اقدام به خودکشی کنند. حدود 45 درصد پسران و 30 درصد دختران مبتلا به این اختلال، اقدام به خودکشی کرده‌اند.

اختلال شخصیت پارانویید

این بیماران بدبین و بدگمان هستند و مشکلات بین فردی بسیار زیادی دارند که در نتیجه منجر به انزوای آنها از اجتماع و خودکشی می‌شود. تقریبا 60 درصد بیماران پارانویید دست به خودکشی زده‌اند. 

اختلال شخصیت خودشیفته

این بیماران نیاز شدیدی به تحسین و توجه دیگران دارند و در صورتی که نیازشان ارضا نشود یا فرد مهمی را در زندگی خود از دست بدهند، ممکن است اقدام به خودکشی ‌کنند.

اختلال اسکیزوفرنی

در این اختلال فرد توهم و هذیان دارد و بسیار ناامید است. مشکلات این بیماری منجر به افسردگی می‌شود که در نهایت ممکن است به این دلیل اقدام به خودکشی کنند.

اختلال شخصیت نمایشی

افراد مبتلا به این اختلال رفتارهای نمایشی و اغراق‌آمیزی دارند و اگر احساس کنند که به قدر کافی مورد توجه دیگران نیستند، برای جلب توجه آن‌ها اقدام به خودکشی نمایشی می‌کنند.

منبع: احتمال خودکشی در چه کسانی بیشتر است؟۲۰