برو به محتوای اصلی
سوال
استرس
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

برای کنترل و درمان استرس در کوتاه مدت چه کار کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- برای درمان استرس به دنبال راه حل باشید

در بسیاری از مواقع اضطراب‌های مبهمی در زندگی افراد وجود دارد که هرگز به آن‌ها پرداخته نمی‌شود؛ در نتیجه هیچ وقت حل و فصل نیز نمی‌شوند. قدم اول برای کنترل استرس این است که بتوانید مشکلات اصلی و استرس‌زاهای اساسی زندگی خود را شناسایی کنید و به دنبال راه حلی برای آن‌ها باشید.

این موضوع طبیعی است که بخواهید از روبه‌رو شدن با عوامل استرس‌زای زندگی خود اجتناب کنید اما باید این را بدانید که مواجهه با هر آن چه که باعث ایجاد تنش در شما می‌شود و تلاش برای یافتن راه حلی برای رفع آن‌ها مهم‌ترین گامی است که می‌توانید در جهت رفع استرس‌های خود بردارید. مدیتیشن یکی از روش‌های ساده برای مقابله با استرس می‌باشد.

2- از تکنیک‌های ذهن‌آگاهی استفاده کنید

ذهن‌آگاهی یکی از روش‌های موثر در کنترل هیجانات منفی در زندگی است. در این روش شما باید یاد بگیرید که به جای آنکه دائما در افکار خود غرق باشید، در لحظه زندگی کنید. در هر موقعیتی که قرار دارید سعی کنید حواس پنجگانه‌تان را بیشتر تقویت کنید و در تماس عمیق‌تری با محیط خود قرار بگیرید. تمرینات تمرکز انجام دهید و نگذارید ذهنتان به جای تمرکز بر محیط پیرامون بر افکار منفی متمرکز شود. برای یادگیری کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی۸۶ کلیک کنید.

3- از تکنیک‌های تنفسی استفاده کنید

گاهی اوقات یک مکث کوتاه و کشیدن چند نفس طولانی و عمیق آنقدر در کنترل استرس موثر است که شاید خودتان نیز تعجب کنید. هنگامی که استرس زیادی دارید، لحظه‌ای توقف کنید و با گرفتن دم عمیق، اکسیژن بیشتری را وارد ریه‌های خود کنید این کار در رفع تنش و اضطراب شما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. برای به کارگیری تکنیک تنفس برای کاهش استرس۲۰ کلیک کنید.

4- هیجانات‌تان را سرکوب نکنید

بسیاری از افراد فکر می‌کنند بهترین راه برای رفع استرس سرکوب کردن آن است. چرا که به اشتباه سرکوب احساس را به معنی تحمل کردن و صبوری می‌دانند. در حالی که شما باید بتوانید اضطراب خود را مدیریت کنید نه اینکه به طور کل آن را نادیده بگیرید و سرکوبش کنید.

منبع: درمان استرس در کمتر از یک ساعت۱۸

سوالات مشابه

آمار سوال

۲۴ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه