برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

دلایل افسردگی بعد از شکست عشقی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

افسردگی ناشی از نگرانی در مورد آینده

یکی از دلایل مهمی که افراد پس از شکست عشقی افسرده می‌شوند ترس از آینده است. فردی که دچار شکست عاطفی شده است با خود فکر می‌کند که آیا من همیشه باید تنها بمانم؟ آیا می‌توانم کسی را پیدا کنم که به قدر کافی من را دوست داشته باشد؟

این سوالات پس از یک شکست عشقی تا حدی طبیعی هستند اما این را بدانید که نگرانی شما ربطی به فرد مقابلتان ندارد و همه این‌ها از ذهن شما سرچشمه می‌گیرد. با گذشت زمان و هنگامی که دوباره درگیر یک رابطه عاطفی شوید، تمامی این نگرانی‌ها از بین خواهد رفت و به مرور زمان احساس سرزندگی به شما بر می‌گردد.

افسردگی بخاطر بازگشت احساسات آسیب‌دیده

برخی از افراد برای فرار کردن از مشکلات زندگی همچون مشکلات خانوادگی، مالی و غیره وارد رابطه‌های عاشقانه می‌شوند و احساسات خوب ناشی از عاشقی را به عنوان یک سرپوش بر مشکلاتشان می‌بینند. اگر در این شرایط فردی دچار شکست عشقی شود، احساس بسیار بدی تجربه خواهد کرد.

غرور جریحه‌دار شده مسبب افسردگی

طبیعی است که پس از یک شکست عشقی، احساس کنید که غرورتان آسیب دیده است. بخش بزرگی از دردی که احساس می‌کنید به دلیل همین غرور جریحه‌دار شده است و تمام آن به دلیل دل شکستگی و غم نیست. اگر بتوانید قبول کنید که غرورتان بیش‌تر از احساساتان آسیب دیده است، راحت‌تر می‌توانید افسردگی را پشت سر بگذارید.

کمبود اعتماد به نفس و افسردگی

زمانی که فردی دچار شکست عشقی می‌شود و عشقش او را رها می‌کند، دچار احساسات منفی نسبت به خودش می‌شود و با خود فکر می‌کند که من چه مشکلی داشتم؟ من چه کاری باید می‌کردم و نکردم؟ این افکار و احساسات تا حدی طبیعی است. اما این را بدانید که این افکار ناراحت‌کننده از فکر و نگرش شما نسبت به خودتان سرچشمه می‌گیرد و ربطی به فرد مقابل ندارد. بهتر است دلیل این مشکل را پیدا کنید تا بتوانید با مشکلات عاطفی راحت‌تر کنار بیایید.

به هم خوردن تعادل زندگی

یک رابطه عاشقانه معمولا برنامه‌های خاصی دارد که زوجین با هم به انجام آن می‌پردازند. مثلا با هم به گردش می‌روند، جشن می‌گیرند و در ساعات مشخصی با هم تلفنی صحبت می‌کنند. به هم خوردن این نظم یکی از دلایل بروز افسردگی است. در واقع ناراحتی‌های بعد جدایی همیشه مربوط به عشق نیست بلکه بیشتر به دلیل تجارب و احساسات فرد است. برای این که بتوانید بر این غم ناشی از شکست عشقی غلبه کنید، باید احساسات واقعی‌تان را شناسایی و آن را جایگزین احساس غم و دلشکستگی کنید.

منبع‌: افسردگی بعد از شکست عشقی (۵ دلیل اصلی + راهکار)۱۱