برو به محتوای اصلی
سوال
پزشکی
ناشناس
۱۰ ماه پیش پرسیده شده

عوارض مصرف قرص اکس یا اکستازی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

عوارض کوتاه‌مدت مصرف اکس:

- حالت تهوع
- سفتی عضلات
- افزایش دمای بدن
- تاری دید
- تعریق مفرط

 یکی از خطرناک‌ترین عوارض مصرف اکستازی، افزایش شدید دمای بدن (hyperthermia) است که منجر به از دست دادن آب بسیار زیاد از بدن می‌شود. کمبود آب درون سلول‌های بدن در نهایت به کاهش هشیاری، کما و مرگ منجر خواهد شد. از جمله دیگر مشکلاتی که در پی افزایش دمای بدن ایجاد می‌شوند می‌توان به اختلال کبد، کلیه‌ها و مشکلات قلبی-عروقی اشاره کرد.

در بعضی افراد، روزی که مصرف داشته‌اند می‌تواند تبدیل به یک روز سخت شود، به طوری که نزدیک به 80% مصرف‌کنندگان افسردگی و خستگی مفرط را تجربه می‌کنند. این عوارض کوتاه‌مدت می‌توانند ناراحت‌کننده و مشکل‌زا باشند اما خطر واقعی نادیده گرفتن اثرات بلندمدت این ماده توهم‌زا است.

عوارض بلندمدت مصرف اکس:

زمانی که اکستازی مدت زیادی مصرف شود، اثرات زیان‌بار آن برای مصرف‌کننده بسیار شدیدتر خواهد شد. از جمله عوارض بلندمدت اکستازی یا قرص اکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- آسیب‌های عصبی و نقایص شناختی نظیر بروز مشکلاتی در سیستم تفکر و حافظه

- اثرات مخرب بر تولید سروتونین در مغز که منجر به کاهش سروتونین می‌شود و در نتیجه فرد ممکن است به افسردگی، مشکلات خواب، اضطراب، کاهش اشتها و کاهش میل جنسی مبتلا شود.

- سندرم سروتونین: یکی از  دیگر از بحران‌های بالقوه مصرف اکستازی دچار شدن به این سندروم است. علت بروز سندروم سروتونین این است که  مغز با مقدار زیادی از سروتونین پر می‌شود، علائم این سندروم عبارت‌اند از: افزایش ضربان قلب، دچار شدن به انواع توهم‌ها، تعریق، از دست دادن جهت‌یابی، تحریک‌پذیری، اسهال، استفراغ، تشنج، حالت تهوع و...

منبع: قرص اکس یا اکستازی چیست | عوارض و پیامد‌های قرص اکس۶