برو به محتوای اصلی
۲ سال پیش پرسیده شده

معنی اعسار چیست و آیا از مدیرعامل شرکت درخواست اعسار پذیرفته می‌شود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

در متون حقوقی و قوانین به واژه‌ی اعسار برمی‌خوریم. این واژه که از زبان عربی به زبان فارسی وارد شده است در اصطلاح حقوقی به معنای عدم توانایی فرد در بازپرداخت بدهی‌های خود می‌باشد. در جایی که اموال شخصی برای پرداخت دیون او کفایت نکند، آن شخص معسر نامیده می‌شود.

پس از تصویب قانون تجارت و ایجاد نهاد ورشکستگی، قاعده‌ای بوجود آمد که اشخاصی که براساس قانون تاجر تلقی می‌شوند تنها می‌توانند اعلام ورشکستگی کرده و درخواست اعسار از آنان پذیرفته نمی‌شود. درخواست اعسار تنها متعلق به افراد غیرتاجر می‌باشد.

هرگاه فرد غیرتاجری نتواند دیون خود را بپردازد و براساس حکم دادگاه نیز محکوم به پرداخت دیون شده باشد، می‌تواند درخواست اعسار خود را به همراه مدارک و مستندات لازم به دادگاه تقدیم نماید تا بررسی شده و در صورت پذیرش این درخواست، اقدام مقتضی مانند تقسیط پرداخت دیون وی صورت گیرد.

پاسخ سوال دوم به این نکته برمی‌گردد که آیا مدیرعامل یک شرکت تاجر تلقی می‌شود یا خیر. برای پاسخ به این سوال یادآوری این نکته لازم است که شرکت‌های تجاری شخصیت حقوقی دارند و این شرکت‌ها هستند که مستقلا تاجر تلقی می‌شوند و درخواست اعسار از شرکت‌های تجاری پذیرفته نمی‌شود.

ولیکن در این خصوص که آیا شرکاء، سهامداران و مدیران این شرکت‌ها نیز تاجر تلقی می‌شوند یا خیر می‌بایست چنین اظهارنظر کرد بطور کلی صرف مدیر عاملی یک شرکت تجاری یا سهامدار بودن در یک شرکت تجاری باعث تاجر تلقی شدن افراد نمی‌شود. برای مثال اگر شخصی به عنوان مدیرعامل یک شرکت تجاری منصوب شود و در کنار این شغل نیز به تجارت در زمینه‌های دیگر اشتغال نداشته باشد، این فرد تاجر شناخته نمی‌شود؛ گرچه در یک شرکت تجاری مشغول به فعالیت است. این شخص تنها کارمند موظف آن شرکت تجاری بوده و می‌تواند درخواست اعسار نماید. در مقابل اگر مدیرعامل یک شرکت تجاری در کنار این مقام و شغل خود، به تجارت دیگری نیز مشغول باشد و مطابق قانون تاجر تلقی شود، درخواست اعسار از وی پذیرفته نمی‌شود و باید اعلام ورشکستگی کند اگرچه دیون او به فعالیت‌های تجاری‌اش نیز مرتبط نباشد.

النهایه درخواست اعسار از مدیرعامل یک شرکت چنانچه او به تجارت اشتغال نداشته باشد، اعم از اینکه مرتبط با فعالیت‌های شرکت بوده یا خیر، پذیرفته می‌شود.