برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

افسردگی در سنین مختلف چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

افسردگی کودکی

بروز افسردگی در کودکان علت مشخصی ندارد بلکه مجموعه‌ای از عوامل می‌توانند دست به دست هم دهند و منجر به افسرده شدن کودک شوند. از جمله این عوامل می‌توان به  مواردی نظیر زمینه ارثی، اختلافات والدین، مرگ والدین یا یکی از اعضای خانواده و... اشاره کرد.

افسردگی در کودکی معمولاً نادیده گرفته می‌شود چرا که کودکان افسرده ممکن است علائمی نظیر همتایان بزرگسالشان از خود نشان ندهند. بسیار اهمیت دارد که پدر و مادر به تغییرات رفتاری و خلقی فرزندان اهمیت دهند. در بسیاری از مواقع کودکان، غمگینی خود را با بی‌قراری، بهانه‌گیری‌های بیش از حد، بی‌انرژی بودن و انزواطلبی نشان می‌دهند. علاوه بر این‌ها پرخاشگری به خصوص در پسران به هنگام افسردگی به میزان زیادی افزایش می‌یابد. چرا که معمولاً دختران مشکلات خود را درون‌ریزی می‌کنند و بالعکس پسران با برون‌ریزی این مشکلات را نشان می‌دهند. اگر فکر می‌کنید کودکتان به اختلال افسردگی دچار شده است حتماً برای دریافت تشخیص و خدمات درمانی به موقع به یک روانشناس کودک مراجعه کنید.

افسردگی نوجوانی

تشخیص افسردگی در دوران نوجوانی آسان نیست. متخصصان در تشخیص اختلال افسردگی در این دوره بیش از هر دوره دیگری احتیاط می‌کنند، بخصوص زمانی که درمان دارویی بخواهد صورت بگیرد. چرا که نوجوانی دوره گذر فرد از کودکی به بزرگسالی است؛ در این دوره فرد ممکن است به طور طبیعی چالش‌هایی را تجربه کند که با علائم افسردگی اشتباه گرفته شود. حال آن که احتمال دارد این علائم تنها نشان‌دهنده فرایند رشد طبیعی فرد باشند.

با وجود همه این‌ها افسردگی در دوران نوجوانی نیز رخ می‌دهد. در نوجوان افسرده  هیجانات منفی شدید و تغییرات رفتاری نظیر گوشه‌گیری، بی‌علاقگی به حضور در جمع دوستان، پرخاشگری و رفتارهای پرخطر دیده می‌شود. به دلیل حساسیت بالای این دوره و اهمیت بهداشت و سلامت روان در گذر کردن از نوجوانی لازم است که نوجوان در این شرایط تحت نظر یک روانشناس قرار بگیرد تا بتواند با کنترل علائم خود بزرگسالی سالم و بی‌دغدغه‌ای را تجربه کند.

منبع: افسردگی در سنین مختلف | احتمال همیشگی (۴ دوره اصلی)۳۴