برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

چرا فراموش کردن عشق اول زنان راحت نیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

قدرتمند بودن عشق اول

اگر به نشانه‌های عاشق شدن زنان توجه کنیم درمی‌یابیم که چرا گذار از عشق اول چندان راحت نیست. زمانی که برای اولین بار عاشق می‌شوید بهترین حس‌های دنیا به سراغ شما می‌آیند چراکه هیچ‌گاه با چنین تجربه‌ای روبه‌رو نشده بودید و برای شما تازه و جدید است. از اعماق وجودتان به طرف مقابل اهمیت می‌دهید طوری که فکرش را نمی‌کنید هرگز بتوانید این حس را به کسی دیگر داشته‌ باشید. زمانی که برای اولین بار از تهِ دل عاشق می‌شوید، هیجانات زیادی به سوی شما می‌آیند که ترس از دست‌دادن نیز جزء آن‌هاست. پس اینکه نتوانید عشق اول خود را فراموش کنید منطقی به نظر می‌رسد.

قدرتمند بودن اولین شکست عشقی

تجربه‌ی شکست عشقی به خصوص در عشق اول می‌تواند آنقدر دردناک باشد که زنان را از پا دربیاورد. در این حالت دلتنگی، اندوه و حسرت همراه با یادآوری خاطرات خوب و بد گذشته به سراغتان می‌آید. به‌همین دلیل التیام یافتن زخم‌هایی که به روح وارد شده طول می‌کشد اما بالاخره درمان می‌شوند. اینکه دوستانه از هم جدا شده‌ باشید و یا با جر و بحث چندان فرقی در اصل قضیه ایجاد نمی‌کند. ممکن است هر زمانی در آینده به یاد عشق اول خود بیفتید.

خاصیت پاک بودن عشق اول

عشق اول تجربه‌ای پاک و خالص است بدون این‌که خود متوجه باشید به سرعت در شما رشد می‌کند و گسترده می‌شود. آنچه که عشق اول را برای هرکسی خاص می‌کند این است که به صورت ناگهانی و بدون برنامه‌ریزی قبلی اتفاق می‌افتد. تجربه‌ی عشق اول مشخص می‌کند که از روابطتان درآینده چه انتظاراتی دارید و چه می‌خواهید. در روابط بعدی نیز تمام تلاش خود را می‌کنید تا همان حس ناب عشق اول را به دست آورید. به گونه‌ای دیگر فکر می‌کنید و دست به اقدام می‌زنید. عشق اول به شما انگیزه می‌دهد چیزهای جدیدی را امتحان کنید. ممکن است باعث رشد و بالندگی شخصیتتان شود و شما را پخته‌تر کند.

تجربه‌ی یکی شدن برای اولین‌بار

از دلایلی که باعث می‌شود نتوانید عشق اول خود را فراموش کنید این است که برای اولین بار حس می‌کنید عضوی از یک گروه دو نفره هستید و البته نقش مهمی نیز در این گروه دارید. زمانی که برای اولین بار و باهم به عنوان یک زوج در مورد مسئله‌ای تصمیم می‌گیرید، نوعی برابری و یکسان بودن را در مفهوم «ما» را تجربه می‌کنید. اینجاست که از «من» تبدیل به «ما» می‌شوید و همین موضوع حس ارزشمندی و لذت‌بخشی به شما می‌دهد. در این تجربه ممکن است اهمیت فداکاری و گذشتن از اولویت‌ها و خواسته‌های خود را به خاطر یک نفر دیگر بیاموزید.

منبع: عشق اول زنان | آیا براحتی فراموش می‌شود؟ | ۵ دلیل منطقی۱۱