برو به محتوای اصلی
سوال
عشق
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

احساسات شبیه عشق کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

شهوت

شهوت یا به عبارتی میل جنسی زنان و مردان احساسی است که برخی آن را به اشتباه، عشق در نگاه اول می‌دانند. شهوت احساس شدید و ناگهانی است و به دلیل جاذبه بسیار زیاد آن با عشق اشتباه گرفته می‌شود. شهوت بر مبنای جاذبه‌های فیزیکی است و مربوط به مراحل اولیه رابطه است. برای این که دو نفر واقعا عاشق هم شوند، زمان لازم است و عشق واقعی در مدت کوتاه ایجاد نمی‌شود. جاذبه‌ی فیزیکی و شهوت بخش مهمی از رابطه عاشقانه است ولی نباید به آنها محدود شود. عشق واقعی شهوت را نیز در بر می‌گیرد ولی مدت بیشتری برای شناخت و عشق واقعی لازم است.

عشق وسواسی

افرادی که دچار عشق وسواسی می‌شوند، احساسات اشتباه و بی‌اساس خودشان را به صورت منطقی تحلیل می‌کنند. با خود فکر می‌کنند اگر فردی همیشه در فکر آن‌ها است یعنی عاشق او شده‌اند. این احساس نیز شبیه شهوت است ولی از آن مخرب‌تر است. شهوت پس از مدتی از بین می‌رود ولی عشق وسواسی همچنان به قوت خود باقی می‌ماند. فردی که انرژی خود را صرف یک علاقه وسواسی می‌کند، به تدریج هویت خود را فراموش می‌کند و بیش از پیش به فرد مقابل خود وابسته می‌شود. اگر درگیر رابطه‌ای هستید که فکر می‌کنید خودتان را گم کرده‌اید و همواره به دنبال خوشحال کردن فرد مقابل هستید (در حالی که او مثل شما برخورد نمی‌کند) بدانید که درگیر یک علاقه وسواسی شده‌اید.

رابطه برگشتی

رابطه برگشتی، رابطه‌ای است که به سرعت و پس از یک رابطه عاشقانه دیگر، شروع می‌شود. در این نوع رابطه فرد به دلیل لذت و امنیتی که در رابطه قبلی خود تجربه کرده است، تمایل دارد که همواره عاشق باشد و خودش را متقاعد می‌کند که عاشق فرد جدید شده است. اما آن رابطه قبلی تمام نشده است و فرد همواره رابطه جدید را با رابطه قبلی مقایسه می‌کند و تلاش می‌کند تا مشکلات رابطه قبلی را حل کند. به عبارت دیگر رابطه قدیمی مانع از پیشروی رابطه جدید می‌شود. رابطه برگشتی حسی شبیه به عشق در فرد ایجاد می‌کند ولی در واقع این احساس تحت تاثیر احساسات ناراحت‌کننده رابطه قبل است.

منبع: عشق اشتباه | هر احساسی عشق نیست (+چند نمونه)۱۸