برو به محتوای اصلی
سوال
عشق
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

چرا عشق اول زندگی خود را فراموش نمی‌کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- سرکوب احساسات و مواجه نشدن با هیجانات منفی

جدا شدن از کسی که دوستش دارید و نرسیدن به او به هر دلیلی می‌تواند آسیب‌های بسیاری را به سطح روان شما وارد کند. این آسیب‌ها گاهی آن‌قدر شدید است که فرد را درگیر اختلال‌هایی نظیر افسردگی و اضطراب می‌کند. برای اینکه بتوانید با این آسیب کنار بیایید و از آن عبور کنید لازم است که با هیجاناتتان مواجه شوید.

بسیاری از افراد تلاش می‌کنند که دیگر اصلاً به فرد مورد نظر فکر نکنند و احساساتشان را بروز ندهند. این اعمال باعث می‌شوند که مشکل شما برای مدت طولانی‌تری با شما همراه بماند و به مشکلی مزمن در شما تبدیل شود.

تلاش کنید با احساسات خود روبه‌رو شوید و از سرکوب هیجاناتتان بپرهیزید. کمک گرفتن از یک متخصص روانشناس به شما در کنار آمدن با این مشکل کمک بسیاری خواهد کرد. همچنین درمانگر به شما خواهد آموخت که چطور در روابط بعدی درست عمل کنید و از بروز شکست‌های مجدد جلوگیری کنید.

2- درمان نشدن اولین شکست

نرسیدن به عشق اول برای بسیاری از افراد شکست دردناکی در زندگی محسوب می‌شود. این شکست نیاز به درمان و ترمیم احساسات دارد. چرا که از دست دادن یک عشق مانند از دست دادن افراد در مرگ می‌توانند آزاردهنده باشد. فرایند سوگواری در روان فرد به همین علت به راه می‌افتد. در این فرایند شما حالاتی نظیر انکار، خشم، چانه‌زنی برای بازگرداندن فرد مورد علاقه، افسردگی و در نهایت پذیرش را تجربه خواهید کرد. اما اگر به هر دلیل این فرایند سوگ طول بکشد می‌تواند مدت‌های طولانی با فرد باقی بماند و به صورت یک مشکل مزمن همیشه او را بیازارد. ابتلا به اختلال افسردگی در این شرایط بسیار محتمل است؛ برای همین به علائم افسردگی باید توجه شود.

3- هیجانات بسیار شدید در عشق اول

همان‌طور که در مطالب فوق گفته شد در بسیاری از موارد عشق اول در دوران نوجوانی یا اوایل جوانی اتفاق می‌افتد. این زمان دورانی است که هیجانات نقش بسیار پررنگی در زندگی افراد ایفا می‌کند. به همین دلیل تجربه عشق نیز با احساسات و هیجانات بسیار قدرتمندی همراه می‌شود. هرچقدر بار هیجانی یک رویداد برای ما بیشتر باشد فراموش کردن آن برای مغز با سختی بیشتری اتفاق می‌افتد. برای اینکه بتوانید از بار هیجانی  شدید مربوط به عشق اول خود بکاهید مراجعه به مشاوره روانشناس ضرورت دارد.

منبع: عشق اول زندگی | هر عشقی معلم توست۱۲