برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
ناشناس
۱۱ ماه پیش پرسیده شده

رفتار با معتاد چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس
  • تحقیر و توهین نکنید: فرد معتاد به اندازه کافی آسیب دیده و از خود عصبانی است. با تحقیر کردن او، فشارهای روحی را بیشتر کردید و با افزایش فشارها، مصرف بیشتر خواهد شد.
  • هرگز با او قهر نکنید: افرادی که درگیر اعتیاد می‌شوند معمولاً روحیه بسیار آسیب‌پذیری دارند و نسبت به دریافت تأیید و توجه از دیگران بیشتر حساس هستند. به همین خاطر آن‌ها نسبت به طرد شدن حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهند. و قهر کردن شما می‌تواند بیش از پیش او را در دام اعتیاد فرو ببرد.
  • همه چیز را به اعتیاد او ربط ندهید: هر مشکلی در خانه و خانواده ایجاد می‌شود را گردن او و اعتیادش نیندازید. اعتیاد فرد ممکن است نمودی از مشکلات درون خانواده باشد. با افزایش فشار و دادن احساس گناه به او تنها ترک را سخت‌تر می‌کنید.
  • از روش‌های اجباری استفاده نکنید: روش‌های قهرآمیز و اجباری می‌توانند تأثیرات معکوسی بر روند ترک بگذارد. استفاده از روش‌هایی مانند بردن فرد به کمپ‌های اجباری در بسیاری از مواقع منجر به تشدید اوضاع می‌شوند. چرا که فرد احساس می‌کند که شما درک متقابلی از وضعیت جسمی و روانی او ندارید. در نتیجه مقاومت بیشتری در مورد ترک در او ایجاد خواهد کرد.

منبع: رفتار با معتاد | باید‌ها و نباید‌های رفتار صحیح با فرد معتاد۸۷