برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ ماه پیش پرسیده شده

عوارض مصرف ال‌اس‌دی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

عوارض کوتاه‌مدت

یکی از مهم‌ترین خطرات مصرف ال‌اس‌دی پیش‌بینی‌ناپذیری آن است. به این صورت که هر شخصی به شیوه‌ای متفاوت به این ماده واکنش نشان می‌دهد. ذهنیت، توقعات، افکار، محیط، استرس و روحیه فرد در زمان مصرف ال‌اس‌دی نحوه تاثیر آن را متفاوت می‌کند.

LSD می‌تواند باعث احساس بهزیستی و ارتقاء بینش نسبت به خلاقیت و حل مسئله شود. با این حال با توجه به پیش‌بینی‌ناپذیری اثرات آن، احتمال دارد مصرف ال‌اس‌دی به یک کابوس واقعی بدل شود. ترس شدید، احساس پارانویا و گسست از خویشتن در طی مصرف ممکن است اتفاق بیفتند. گاهی فرد مصرف کننده احساس می‌کند که در حال مرگ است یا در جهنم زندگی می‌کند. 

تاثیرات ال‌اس‌دی بر جسم عبارتند از:

  • گشادی مردمک‌ها، افزایش تعریق، افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و دمای بدن
  • کاهش اشتها، خشکی دهان، سرگیجه و بی‌خوابی
  • لرزش، و احساس ضعف و بی‌حسی

عوارض بلندمدت

LSD  مانند همه مواد اعتیادآور در بدن تحمل ایجاد می‌کند و به دوز مصرفی بیشتری در دفعات بعدی نیاز دارد، تا فرد را به لذت تجربه شده قبلی برساند. این روند در ال‌اس‌دی بسیار سریع‌تر طی می‌شود. به طور مثال اگر سه روز متوالی یک دوز مشابه مصرف شود، در روز سوم عملا هیچ تأثیری در مصرف‌کننده مشاهده نمی‌شود و فرد مجبور است برای کسب تاثیرات قبلی میزان مصرف خود را افزایش دهد. 

اعتیاد جسمی به ال‌اس‌دی وجود ندارد اما اعتیاد روانی آن به حدی شدید است که می‌تواند عوارض و آسیب‌های جدی ایجاد کند. برای مثال مصرف این ماده می‌تواند باعث بروز سایکوز به صورت بلندمدت در فرد شود یا در مبتلایان به اسکیزوفرنی بیماری را تشدید کند. به علاوه این ماده خود عاملی برای ورود به دنیای اعتیاد است و احتمال تجربه سایر مواد دیگر را نیز بالا می‌برد. از جمله دیگر عوارض بلندمدت ال‌اس‌دی می‌توان به فلش‌بک اشاره کرد.  فلش بک به معنای ادراک (و نه یادآوری) مجدد توهمات زمان مصرف و اختلال در جهت‌یابی است. این تجربه ناخوشایند حتی بعد از یک بار مصرف ال‌اس‌دی نیز می‌تواند در فرد ایجاد شود. 

منبع: ال‌اس‌دی | نشانه‌ها و عوارض مصرف ال‌اس‌دی۲۷