برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

اختلاف سطح خانواده‌‌ها در ازدواج به چه معنا است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

این اختلاف می‌تواند هم از نظر مالی و هم از نظر اجتماعی باشد، و می‌تواند بین زوجین اختلافاتی را بوجود بیاورد. با مشاوره ازدواج از انتخاب خود مطمئن شوید.

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- اختلاف سطح فرهنگی خانواده‌‌ها

اختلاف فرهنگی در ازدواج مسائل بسیار گسترده‌ای را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و از همین رو است که تأثیرات آن بر کیفیت ازدواج زوجین بسیار عمیق است. در حقیقت اختلافات فرهنگی منجر به اختلافاتی در زمینه‌های مختلف نظیر  عقاید، آداب و رسوم، سبک زندگی و روش‌های تربیتی افراد می‌شود.

زوج‌هایی که در فرهنگ‌های متفاوتی پرورش یافته‌اند، برای آنکه بتوانند در زندگی مشترک با چالش‌های کمتری مواجه شوند پیش از تصمیم‌گیری قطعی برای ازدواج لازم است که با مراجعه به یک مشاور روانشناس از مشکلات و چالش‌هایی که در آینده قرار است با آن مواجه شوند آگاهی بیشتری کسب کنند و به کمک مداخلات روان‌درمانگر بتوانند مهارت‌های سازگاری خود را افزایش دهند تا در آینده پذیرش و انعطاف بیشتری در برابر تفاوت‌ها از خود نشان دهند.

2- اختلاف طبقاتی

اختلاف طبقاتی در ازدواج و وضعیت اقتصادی خانواده‌ها از آن جهت اهمیت پیدا می‌کند که افراد تحت تأثیر شرایط متفاوت مالی خود انتظارات، توقعات، سلایق و سبک زندگی‌های متفاوتی را شکل می‌دهند. به همین دلیل در صورت وجود تفاوت طبقاتی احتمال این که در همه این موارد با یکدیگر دچار چالش و تعارض شوند بسیار بالا می‌رود. اگر قصد ازدواج با کسی را دارید که از نظر شرایط اقتصادی تفاوت بسیاری با شما دارد لازم است که با احتیاط بیشتری پیش بروید، انتظارات و سبک زندگی طرف مقابل و خانواده او را بیشتر بررسی کنید و شرایط و اوضاع مالی خود و خانواده‌تان را با وضوح بیشتری برای آن‌ها توضیح دهید.

3- اختلافات شخصیتی و روانی 

یکی از مسائلی که شاید در ازدواج بیشتر از سایر موارد نادیده گرفته می‌شود، اختلاف خانواده‌ها از منظر شخصیتی و روانی است. در حالی که این مسئله به میزان بسیار زیادی می‌تواند در دوام و کیفیت ازدواج تأثیرگذار باشد. به طور کل می‌توان گفت که خانواده‌های سالم از نظر روانی بیشتر احتمال دارد که فرزندان سالمی را تربیت کنند. هم‌چنین تیپ شخصیتی خانواده همسر و تفاوت آن با خانواده شما به میزان زیادی منجر به تعارض در رفت و آمدهای خانوادگی خواهد شد. بررسی تفاوت در سطوح روانی با وجود اهمیت بسیاری که دارد برای همه افراد ساده نیست و نیاز به مشورت با متخصص دارد. به این منظور استفاده از خدمات مشاوره پیش از ازدواج کمک زیادی  در این زمینه به شما خواهد کرد تا بتوانید میزان تطابق خانواده‌ها را از نظر وضعیت روانی و شخصیتی نیز بررسی کنید.

منبع: اختلاف سطح خانواده‌‌ها در ازدواج | این فاصله‌ها را در نظر بگیرید۴۸

اختلاف سطح خانواده‌‌ها در ازدواج به چه معنا است؟

ازدواج به معنای پیوند تنها دو نفر نیست بلکه به معنای پیوند دو خانواده است. اگر دو خانواده اختلاف سطح خانوادگی زیادی با یکدیگر داشته باشند، ازدواج و زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده و رابطه شما را وارد تنش می‌کند. خانواده دختر و پسر می‌توانند از جهات مختلفی با یکدیگر اختلاف سطح داشته باشند اما رایج‌ترین آنها تفاوت‌های مالی و اقتصادی و تفاوت‌های فرهنگی است. 

تفاوت فرهنگی خانواده‌ها در ازدواج یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد. چراکه اختلاف فرهنگی مسائل مختلفی را به طور گسترده تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در واقع این اختلافات فرهنگی هستند که سبب ایجاد اختلاف در زمینه‌های آداب و رسوم، عقاید، سبک زندگی و روش‌های تربیتی افراد می‌شود. اگر شما تصمیم به ازدواج با فردی گرفته‌اید که از لحاظ فرهنگی با خانواده شما در یک سطح نیستند، بهتر است برای داشتن یک ازدواج موفق به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کرده تا با چالش‌ها و مشکلات این مسیر آگاه شوید و مهارت‌های سازگاری خود را افزایش دهید.                                                                   منبع:فمیلیکو