برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ ماه پیش پرسیده شده

اهمیت خانواده همسر در ازدواج چقدر است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- تأثیر سبک زندگی خانواده همسر بر ازدواج

اینکه خانواده همسر شما از نظر وضعیت فرهنگی در چه سطح و شرایطی قرار دارد در زندگی شما بسیار تأثیر خواهد داشت. وضعیت فرهنگی خانواده‌ها، نوع آداب‌ورسوم آن‌ها، ویژگی‌های رفتاری و سبک زندگی آن‌ها را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. هرچقدر شما و خانواده‌تان از این جهات با خانواده همسرتان تشابهات بیشتری داشته باشید مسیر ازدواج با سهولت بیشتری پیش خواهد رفت. اما تفاوت‌های فرهنگی از همان زمان خواستگاری تا بعد از ازدواج اختلافات و تعارض‌های زیادی را برای شما به بار خواهد آورد و به قدرت سازگاری بسیار بالایی برای کنار آمدن به شرایط نیاز خواهد داشت.

2- مدل ارتباطی میان افراد خانواده همسر 

در بررسی خانواده همسر بسیار اهمیت دارد که ببینید افراد در آن سیستم خانواده چگونه با یکدیگر رفتار می‌کنند. برای مثال بسیار لازم است که بررسی کنید مهارت‌های ارتباطی کلامی و غیرکلامی در خانواده آن‌ها چگونه است و یا تعامل والدین با یکدیگر و سبک تربیتی آن‌ها در برابر فرزندان به چه صورتی بوده است. افرادی که در خانواده‌ای بسیار سخت‌گیر و با تعاملات عاطفی سطحی پرورش یافته‌اند و یا افرادی که در خانواده‌ای آسان‌گیر با دریافت محبت‌های افراطی بزرگ‌شده‌اند مسلما با افرادی که در خانواده‌ای معتدل بوده‌اند متفاوت هستند و این مسئله به میزان زیادی ارتباط عاطفی شما را با همسرتان تحت تأثیر قرار خواهد داد.

3- میزان حمایتگری خانواده همسر

از دیگر مسائلی که در اهمیت خانواده همسر در کیفیت ازدواج بسیار نقش دارد میزان حمایتگری آن‌هاست. میزان حمایتی که افراد از نظر روانی، عاطفی، مالی و... از خانواده خود دریافت می‌کنند بر سلامت روان آن‌ها بسیار تأثیر می‌گذارند. افرادی که خانواده غیر حمایتگری دارند معمولاً به خاطر احساس فشار بسیار زیادی که در زندگی می‌کنند بیشتر از سایرین در معرض انواع آسیب‌های روانی و اجتماعی قرار می‌گیرند.

4- خانواده همسر و وضعیت اقتصادی

این که خانواده همسر شما در چه جایگاه اقتصادی قرار دارد می‌تواند در ازدواج شما بسیار تأثیرگذار باشد. چرا که وضعیت اقتصادی افراد انتظارات و توقعات آن‌ها را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می‌دهد به همین خاطر اگر خانواده همسر شما شرایط مالی بسیار متفاوتی با شما داشته باشند شما درموارد بسیاری در قبل از ازدواج و بعد از آن با مشکل مواجه خواهید شد. برای افزایش آگاهی از این مسئله می‌توانید به مقاله‌های ازدواج با دختر پولدار و ازدواج با مرد پولدار مراجعه کنید.

منبع: اهمیت خانواده همسر در ازدواج | ۵ عامل مهم۶