برو به محتوای اصلی
۳ سال پیش پرسیده شده

آیا مشاوره ازدواج مهم است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مشاوره ازدواج، نوعی مشاوره روانشناختی است که به زوجین کمک می‌کند قبل از ازدواج و بعد از آن، شناخت بهتری از تفاوت‌های هم پیدا کنند، بتوانند مسائل و مشکلات خود را راحت‌تر حل کنند و روابط قوی‌تر و صمیمانه‌تری با هم داشته باشند. در جلسات مشاوره اغلب هر دو (زن و مرد) شرکت می‌کنند و گاهی مشاوره به صورت فردی نیز انجام می‌شود.

تحکیم روابط زوجین و یا فهم بهتر از یکدیگر از جمله دلایل انجام مشاوره ازدواج می‌باشد. به عبارت دیگر مشاوره ازدواج، به بهبود روابط زن و شوهر کمک می‌کند. برخی دیگر از اهداف انجام مشاوره عبارت است:

– بهبود مشکلات مربوط به برقراری ارتباط با یکدیگر

– مشکلات جنسی

– اختلاف در بزرگ کردن کودکان

– خیانت‌ها (روابط خارج از ازدواج)

– و...

در جلسات مشاوره، زوجین در خصوص جنبه‌های مثبت و منفی رابطه خود صحبت می‌کنند، در نتیجه می‌توانند با منبع اصلی اختلاف‌شان آشنا شوند و سعی در رفع اختلاف‌ها داشته باشند.

در مشاوره ازدواج چه می‌گویند؟

برخی موارد که در مشاوره ازدواج باید در نظر داشته باشید:

– ممکن است در ابتدا مطرح کردن برخی موارد برای شما سخت باشد اما روانپزشک با مطرح کردن یک سری سوالات سکوت جلسه را می‌شکند و بحث بر سر موضوعات اصلی آغاز می‌شود.

تحکیم روابط زوجین و یا فهم بهتر از یکدیگر از جمله دلایل انجام مشاوره ازدواج می‌باشد. به عبارت دیگر مشاوره ازدواج، به بهبود روابط زن و شوهر کمک می‌کند. 

– در صورتی که طرف مقابل شما تمایلی به شرکت در جلسات مشاوره ندارد، به تنهایی در جلسات شرکت کنید. با این کار شما بیشتر با رفتارها و عکس‌العمل‌های خودتان آشنا می‌شوید.

– اساسا تعداد جلسات مشاوره به وضعیت روابط زوجین بستگی دارد، ممکن است برخی زوجین به تعداد جلسات مشاوره بیشتری نیاز داشته باشند.

– گاهی روانپزشک از زوجین می‌خواهد که یک سری کارها را نیز در منزل انجام دهند. به عنوان مثال، زمانی را به گفت و گو با هم اختصاص دهند، بی آنکه به موضوع دیگری اهمیت داده شود.

اگر شما جزء آن دسته از زوج‌هایی هستید که در روابط خود با یکدیگر مشکل دارید حتما مشاوره ازدواج را دنبال کنید. این مشاوره به بهبود روابط و تقویت بنیان خانواده کمک می‌کند.

سارا نظری
مشاور و روانشناس سارا نظری

یکی دیگر از مواقعی که باید از کمک مشاور ۳۲استفاده کرد، هنگامی است که روابط زوج‌ها باهم مانند هم‌اتاقی یا خواهر و برادر می‌شود. اگر مشکلی در برقراری ارتباط و مکالمه یا هر چیز دیگری وجود داشته باشد یا زوجین احساس کنند که فقط "با هم زندگی می‌کنند". باید هرچه زودتر از کمک مشاور استفاده کنند.

آیا مشاوره ازدواج مهم است؟

ناتوانایی در حل اختلافات

یادم است کارتون مورد علاقه کودکیم با این جمله که "اکنون شما می‌دانید، و دانستن نیمی از نبرد است" تمام می‌شد.

هنگامی که رابطه زوجین سرد می‌شود، دانستن مشکل تنها نیمی از ماجراست. بارها شنیده‌ام که زوج‌ها می‌گویند "ما می‌دانیم کجای کار مشکل دارد، فقط نمی‌دانیم چگونه آن را برطرف کنیم." 

این شرایط بهترین زمان برای حضور یک شخص سوم است. اگر این شخص سوم مشاور باشد به راحتی می‌تواند زندگی شما را به سمت مسیر درست هدایت کند.

احساسات منفی نسبت به رابطه ۳۲

من اعتقاد دارم که آن چیزی را که احساس می کنیم نشان می‌دهیم. البته ممکن است که ما قادر به پوشاندن این احساسات برای زمان کوتاهی باشیم، ولی این پوشش سطحی و موقتی است.

احساساتی مانند نارضایتی یا ناامیدی می‌تواند در بلندمدت تبدیل به رفتارهای ناسالم شود. مدت‌ها پیش مراجعی داشتم که به دلیل ناسازگاری‌های شوهرش صدمه زیادی دیده بود. 

هرچند که موافقت کرده بود تا در رابطه بماند و برای بهبود رابطه تلاش کند ولی کم کم به شخصی کینه‌توز تبدیل شده بود، از قصد کارهایی انجام می‌داد تا رفتارهای همسرش را تلافی کند. این رفتارهای ناسالم، رابطه را در شرف شکست قرار داده بود. حضور مشاور ۳۲می‌تواند از ایجاد این رفتارهای ناسالم جلوگیری کند.