برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ ماه پیش پرسیده شده

شرایط انتخاب رشته انسانی برای دانش‌آموزان سال نهم چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

برای این که رشته انسانی را انتخاب کنید باید قبل از آن از خود بپرسید که می‌خواهید در آینده چه رشته‌ای را انتخاب کنید. موفقیت در رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی نظیر حقوق و روانشناسی به مهارت‌های ارتباطی و قابلیت‌های سخنور بالایی نیاز دارد. در نتیجه تنها قبولی در کنکور را مد نظر قرار ندهید. حتی اگر در حفظیات مهارت بالایی دارید به سایر مهارت‌های مورد نیاز برای این رشته نیز توجه کنید.از مهم‌ترین مزیت‌های انتخاب رشته علوم انسانی این است که شما با رقابت کم‌تری مواجه هستید و احتمال بیشتر برای قبولی در رشته مورد نظر خود دارید.

قانون آموزش و پرورش برای انتخاب رشته انسانی 

اگر کسی بخواهد رشته انسانی را در انتخاب رشته دبیرستان برگزیند باید مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور در هر یک از درس‌های زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی در سه پایه دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از 42 نباشد.

نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 4 محاسبه می‌شود. نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می‌شود. نمره درس عربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 2 محاسبه می‌شود.

مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل 378 باشد. یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل رشته باید حداقل 14 باشد.

منبع: انتخاب رشته نهم | انتخاب درست آینده (راهنمای کامل + شرایط قانونی)۳