برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ ماه پیش پرسیده شده

شرایط انتخاب رشته علوم تجربی برای دانش‌آموزان سال نهم چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

به دلیل آینده بهتری که در رشته‌های علوم پزشکی متصور می‌شود افراد زیادی به این رشته گرایش پیدا می‌کنند. برای اینکه بتوانید در این رشته موفق شوید باید از روحیه رقابتی بالایی برخوردار باشید تا رقابت تنگاتنگی که بین افراد در این رشته وجود دارد به شما آسیب نزند. اگر بخواهیم رشته‌های گروه پزشکی یعنی رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی را رشته‌های اصلی دانشگاهی برای دانش آموزان تجربی در نظر بگیریم، تنها برای حداکثر 2 الی 4 درصد این داوطلبان در دانشگاه‌های دولتی در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی صندلی وجود دارد.

در نتیجه شما باید خود را برای یک رقابت حرفه‌ای آماده کنید. علاوه بر این از آنجایی که اکثر رشته‌های دانشگاهی علوم پزشکی با دروس زیست‌شناسی، شیمی و تا حدی ریاضی فیزیک در ارتباط است بهتر است شما به این دروس هم علاقه‌مند باشید.

قانون آموزش و پرورش برای انتخاب رشته تجربی

از نظر شرایط تحصیلی برای انتخاب رشته علوم تجربی  باید مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس‌های ریاضی و علوم تجربی، در سه پایه در دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از 42 نباشد. نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می‌گردد.

مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل 252 باشد. یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل رشته باید حداقل 14 باشد.

منبع: انتخاب رشته نهم | انتخاب درست آینده (راهنمای کامل + شرایط قانونی)۴