برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

تا چه حد باید از والدین بعد از ازدواج اطاعت کرد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی موضوعی است که باید از ابتدا مدیریت شود. نیکی به پدر و مادر در همه نظام‌های اخلاقی توصیه شده است؛ اما اطاعت کردن فرق دارد. اگر شما فکر می‌کنید اطاعت از پدر و مادر بعد از ازدواج‌تان در حد معقولی نیست بهتر است با یک مشاور متخصص راجع به این مسئله صحبت کنید. معمولا زمانی که زوجین ازدواج می‌کنند تمایل دارند که استقلال داشته باشند اما گاهی با دخالت‌ها و دستورات بیش از حد والدین مواجه هستند و مجبور‌ند که به فرمان‌های والدین خود یا همسرشان عمل کنند. این کار باعث می‌شود تا نتوانند مستقل عمل کنند و وابسته به تصمیمات دیگران شوند. سرپیچی از این دستورات هم ممکن است کدورت ایجاد کند. 

در صورتی که زوج‌ها فکر می‌کنند تصمیمات والدین‌شان نادرست است در واقع  لزومی ندارد که از آن تصمیمات اطاعت کنند و یا به مقابله مستقیم با آن بپردازند. زیرا در این‌صورت باعث ایجاد تنش در خانواده می‌شود و حتی ممکن است حرمت‌هایی زیر پا گذاشته شود. در اینجا لازم است زوج‌ها با سیاست عمل کنند و ضمن حفظ احترام والدین، کاری که درست می‌دانند را انجام دهند. البته برای این منظور لازم است زن و شوهر باهم هماهنگ و هم‌نظر باشند. 

نداشتن پیش‌زمینه ذهنی نسبت به خانواده همسر

گاهی اوقات یکی از زوجین به دلیل داشتن پیش‌زمینه ذهنی منفی نسبت به خانواده همسر، هر تصمیمی که والدین همسرش می‌گیرند را حتی در صورتی که کاملا معلوم باشد تصمیم درستی است رد می‌کنند و آن را قبول نمی‌کنند. چرا که فکر می‌کنند والدین نفع شخصی خودشان را در نظر می‌گیرند. و یا اینکه چون در گذشته اشتباه داشته‌اند حالا تمامی تصمیمات آنها نیز اشتباه خواهد بود.این طرز تفکر اشتباه است. باید این نکته را در نظر بگیرید که در صورتی که تصمیمات والدین همسر از لحاظ منطقی درست باشد می‌توانید بدون قضاوت به عنوان یک گزینه به آن فکر کنید. اگر در انتخاب کردن شک دارید لازم است با یک مشاور مشورت کنید تا بتوانید بهترین تصمیمات را انتخاب کنید.

تحمیل راه و رسم زندگی به زوجین

هر زوجی در ابتدای ازدواج خود سردرگم است و نیاز به مشورت دارد تا بتواند بهترین مسیر زندگی خود را پیدا کند. مشورت کردن با بزرگترها در حد معقول می‌تواند مفید باشد؛ اما اگر مشورت زوجین با والدین بیش از اندازه باشد و تبدیل به دخالت شود، زیانبار است و ممکن است منجر به نتایج منفی شود. معمولاً والدین گمان می‌کنند که فرزندشان هنوز بدون تجربه است و در هر زمینه‌ای نیاز به راهنمایی دارد. این رفتار باعث می‌شود تا زوجین احساس عدم استقلال داشته باشند و فکر کنند کماکان نباید تصمیمات مهم را بدون کسب نظر والدین‌شان انجام دهند. گفتگوی منطقی با والدین در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد. 

منبع: اطاعت از والدین بعد ازدواج | تعادل را حفظ کنید۱۴۸