برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ ماه پیش پرسیده شده

دلایل تغییر رفتار پس از ازدواج چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

مقایسه‌ دوران نامزدی و بعد از ازدواج

معمولاً  مقایسه‌های غلط شما را به اشتباه می‌اندازند؛ برای نمونه مقایسه دوران نامزدی و زندگی زناشویی است. حال آنکه شرایط در این دو دوره متفاوت است. زمانی که با یکدیگر ازدواج می‌کنید از جزء به جزء زندگی یکدیگر باخبر هستید.

اما در دوران نامزدی چنین شرایطی وجود ندارد و علاوه ‌بر این افراد در این دوران تمام سعی می‌کنند تصویر خوبی از خود برای طرف مقابل ایجاد کنند. معمولا جلوی خشم و رفتارهای خود را می‌گیرند و سعی می‌کنند به نحو احسن عمل کنند. اما بعد از ازدواج افراد چهره‌ی واقعی خود را نشان می‌دهند و رفتارهای محافظه‌کارانه خود را کنار می‌گذارند. ممکن است کم‌تر به شما محبت و رسیدگی کنند. آگاهی از این تفاوت‌ها در دوران نامزدی و بعد از ازدواج شما را در مواجه با تغییرات همسر و برخورد سازگارانه با این تغییرات یاری می‌دهد. 

تغییر شرایط

ممکن است در مورد تغییر همسرتان بعد از ازدواج دچار خطای شناختی شده باشید و آنچه که شما را آزرده می‌کند تغییرات شرایط  و تغییر در نوع رابطه‌ با همسرتان باشد. همان‌طور که ظاهر افراد در طول زندگی تغییر می‌کند نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که یک رابطه نیز در یک سطح ثابتی بدون تغییر باقی بماند. بنابراین این را در نظر بگیرید که ممکن است همسر شما تغییر نکرده باشد بلکه این شرایط هستند که باعث تغییر در روابط شده‌اند. این تغییرات برای رشد شما در رابطه الزامی هستند. شور و هیجان زیاد در رابطه در بسیاری مواقع مانع از تکامل افراد در زندگی مشترک می‌شود. پس تغییرات را بپذیرید و با آن‌ها کنار بیایید. شرکت در جلسات مشاوره به شما در این زمینه کمک زیادی می‌کند.

بی‌علاقگی به همسر

اول از همه خود و رفتارهایتان را زیر ذره‌بین قرار دهید. لازم نیست احساس گناه کنید تنها بیاندیشید که ممکن است کدام خصوصیت باعث تغییر در رفتار همسرتان و بی‌علاقگی و دوری او شده‌است. ممکن است مشکلات زندگی، کاری و مالی در تغییر عشق و علاقه‌ی او به شما موثر باشد. زمانی که یکی از زوجین سرزنش کند و یا غر بزند حس ناامیدی در همسرش به‌وجود می‌آید و نه تنها نسبت به او بلکه نسبت به زندگی نیز دلسرد و بی‌علاقه می‌شود. زنان نیز در هنگام سختی‌ها نیاز به حمایت عاطفی دارند و در صورتی که متوجه شوند همسرشان از زیر بار مسئولیت‌ها شانه خالی می‌کند و تکیه‌گاه مناسبی برایشان نیست دچار دلزدگی از زندگی می‌شوند.

منبع: دلیل تغییر رفتار پس از ازدواج ۴