برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ ماه پیش پرسیده شده

مزایای هم‌سطح بودن تحصیلات زن و مرد چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- اشتراک بیشتر در تربیت فرزندان

تربیت فرزندان یکی از مهم‌ترین موقعیت‌هایی است که اختلاف‌های زن و مرد در آن آشکار می‌شود. افرادی که تحصیلات بالاتری دارند معمولاً در تربیت فرزند خود بیشتر به نکات و توصیه‌های علمی توجه می‌کنند و بیشتر علاقمند هستند تا تربیت فرزند خود را بر اساس این نکات شکل دهند.

اگر همسر این افراد بر اساس تجربیات و بدون در نظر گرفتن اصول و نکات تربیتی با کودک برخورد کند احتمال تعارض و اختلاف‌نظر به میزان بسیار زیادی بالا خواهد رفت. اما اگر زوجین سطح تحصیلی نزدیک به هم داشته باشند اشتراکات بیشتری در مورد تربیت فرزندان خواهد داشت که این اشتراکات پرورش و تربیت فرزندان را برای آن‌ها لذت‌بخش‌تر می‌کند. چگونگی رفتار با فرزندان از مواردی است که باید راجع به آن با همسر خود توافق داشته باشید. 

2- افزایش احساس شادی و رضایت زناشویی

تحقیقات بسیاری در مورد رضایت زناشویی زوجین انجام شده است. در بسیاری از آن‌ها گزارش شده است که معمولاً زوجینی که فاصله تحصیلی کمی نسبت به یکدیگر دارند، شادی و رضایت بیشتری را از زندگی خود گزارش می‌دهند.

3- پیشرفت تحصیلی فرزندان

زوج‌هایی که از سطح تحصیلی مناسب و نزدیک به هم  برخوردار باشند، بیشتر برای وضعیت تحصیلی فرزندشان وقت می‌گذارند. فرزندان این زوجین به دلیل دریافت حمایت تحصیلی بیشتر فرصت بیشتری برای پیشرفت در طول دوران تحصیل خود پیدا می‌کنند.

منبع: اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج مهم است؟ (مزایا و معایب)۶