برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ ماه پیش پرسیده شده

دلایل تنفر از فرزند چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- تعارض درونی والدین

خیلی اوقات تعارض‌های درونی حل نشده والدین بدون اینکه فرد از آن آگاه باشد منجر به واکنش‌هایی مثل بیزاری از فرزند می‌شود. تعارض‌ها و مسائل حل نشده فرد می‌تواند منجر شود فرد احساس منفی نسبت به خود پیدا کند و در مورد فردی که ارتباط نزدیک داشته و وابستگی به او دارد ناخودآگاه احساس تنفر پیدا کند. 

2- تعارضات، کشمکش و ناکامی در ارتباط با کودک

ارتباط والد با کودک می‌تواند با چالش‌های زیادی مواجه شود. برخی مواقع کودکان خلق دشوارتری دارند و حساس‌ترند، در حالی که ممکن است رفتارهای کودک به دلیل یک بیماری یا اختلال مثل بیش‌فعالی یا اوتیسم باشد. در این وضعیت والدین روش تربیتی سختگیرتری اتخاذ کرده و متقابلا با مقاومت و لجبازی بیشتر کودک مواجه می‌شود. در کل اینگونه الگوی ارتباطی به تدریج باعث مشکل ارتباطی و به نوعی افزایش حس منفی بین والد و کودک می‌شود. 

گاهی مشکلات رفتاری فرزندان یا ناسازگاری او می‌تواند باعث آشفتگی و کاهش تحمل پدر و مادر شود. در این موارد عموما والدین از کنترل و بهبود رفتارهای کودک عاجز می‌شود و گاها تلاش‌های والدین در کنترل فرزند که توام با خشم و هیجان شدید است، با شکست مواجه می‌شود. این احساس ناکامی می‌تواند در ارتباط با فرزند خشم بیشتری برای والد ایجاد کند. به تدریج خشم پنهان شدت یافته با احساس ناکامی، ممکن است تبدیل به ایجاد احساس تنفر از فرزند شود. 

3- پذیرفتن بیش از حد مسئولیت

گاهی والدین به دلایل مختلف همه مسئولیت‌های کودک را به دوش می‌کشند. والدینی که در مورد تحول کودک خود نگرانی بیش از حد دارند و یا به طور ناخودآگاه تمایل دارند والد کامل و بی‌نقصی باشند، بیشتر اوقات خیلی از مسئولیت‌ها را از کودکان خود می‌گیرند. با وجود این، احساس تحمل بیش از حد و فشار روانی که فرد تحمل می‌کند، می‌تواند باعث شود این حس منفی به سوی کودک بازگردانده شود و به نوعی احساس بیزاری ایجاد شود. والدین با آگاهی از روش‌های ایجاد مسئولیت‌پذیری کودکان می‌توانند از ایجاد چنین چرخه معیوبی جلوگیری کنند.

4- تجربه آسیب‌های پیشین

برخی مواقع، آسیب‌های پیشینی که فرد تجربه کرده است، به طور ناخودآگاه می‌تواند بر احساسش نسبت به کودک خود تاثیر بگذارد. مشکلاتی مثل تجربیات بدرفتاری یا آزار پیش از ازدواج، یا سوء رفتار در طول زندگی، مشکلات خانوادگی و مشکلات عاطفی در طول کودکی می‌تواند در زیربنای حس تنفر از فرزند موثر باشد. به علاوه استرس‌ها و ضربه‌های دوران بارداری یا زایمان بسیار مشکل که برای سلامت مادر تهدید کننده است می‌تواند حس منفی ناهشیاری به کودک ایجاد کند.

5- مشکلات و اختلالات روانی

گاهی اختلالات روانی که والد تجربه می‌کنند در احساسی که به کودک خود دارند تاثیرگذار است. گاهی تنفر از فرزند می‌تواند ناشی از افسردگی در والد باشد. این اختلال در پدر یا مادر باعث تفکر و احساس منفی شدید نسبت به خود و دنیای اطراف می‌شود. این مشکلات می‌تواند بر کارکرد ارتباطی مادر و کودک تاثیرگذار باشد. همچنین مشکلاتی مثل اختلال دوقطبی که با نوسانات شدید خلق و رفتار همراه است، و اختلالات شخصیت مثل شخصیت‌های مرزی که در روابط خود دچار مشکلات شدید می‌شوند، در شکل‌گیری ارتباط منفی با کودک موثر است. 

منبع: تنفر از فرزند | علل، نشانه‌ها و دلایل تنفر از فرزند۲۱