برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

نکات مهم در ازدواج دوم کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- در گذشته خود باقی نمانید

این مسئله بسیار اهمیت دارد که افراد زمانی برای ازدواج دوم اقدام کنند که با گذشته خود کنار آمده باشند و بتوانند آن را رها کنند. رها کردن گذشته به این معنی نیست که شما افکار و احساسات مربوط به ازدواج قبلی خود را سرکوب کنید و اصلاً راجع به آن‌ها حرف نزنید. گاهی حرف زدن با یک دوست و یا در میان گذاشتن احساسات منفی با یک مشاور به شما کمک می‌کند که آنچه را که در ذهنتان شما را می‌آزارد حل کنید و درنتیجه از شر آن رها شوید.

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که در کنار گذاشتن گذشته به شما کمک می‌کند مسئله بخشش است؛ به خصوص توانایی بخشش خود کمک بسیاری در این زمینه به شما خواهد کرد.  به همین خاطر تلاش کنید با اشتباهاتی که در گذشته داشته‌اید روبه‌رو شوید، آن‌ها را بپذیرید و تلاش کنید که برای ساختن فردایی بهتر آماده شوید. بخشش خودتان، همسر قبلی‌تان و تمام کسانی که در اشتباهات شما نقش داشته‌اند به شما کمک می‌کند تا تلخی گذشته را به امروز منتقل نکنید.

2- کمال‌طلبی را کنار بگذارید

در مورد راه‌های غلبه بر کمال‌گرایی فکر کنید. بسیاری از مواقع افراد در ازدواج مجدد معیارهای بسیار بالایی برای خود وضع می‌کنند و دیگر تحمل کوچک‌ترین نقص و ایرادی را از طرف مقابل خود ندارند. این کمال‌طلبی باعث می‌شود که شما در برابر نقص‌ها و مشکلاتی که از طرف مقابل خود می‌بینید انعطاف‌پذیری کم‌تری از خود نشان دهید و درنتیجه اختلافات و تعارضات بیشتری را تجربه کنید. اگر احساس می‌کنید که سخت‌گیری‌تان نسبت به گذشته بسیار افزایش داشته، با مراجعه به یک روانشناس معیارهای خود را مورد بازنگری و بررسی مجدد قرار دهید.

3- مهارت برقراری ارتباط مؤثر را بیاموزید

بسیاری از اختلافاتی که زوجین تجربه می‌کنند از ناتوانی آن‌ها در برقراری یک ارتباط مؤثر و موفق نشات می‌گیرد. در یک ارتباط مؤثر شما باید انتظار اختلاف‌نظر را از سوی یکدیگر داشته باشید و با مدیریت هیجانات‌تان بتوانید به نیازها و خواسته‌های هم گوش دهید و گفتگویی بدون پرخاشگری با یکدیگر داشته باشید. مهارت‌های ارتباطی مناسب به میزان بسیار زیادی احتمال موفقیت شما را در ازدواج بالا می‌برند. در نتیجه اگر در مهارت‌های ارتباطی خود احساس ضعف می‌کنید مراجعه به مشاوره روانشناسی، کارگاه‌های آموزشی و کتاب‌های خودیاری می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

4- مسأله فرزندان را حل و فصل کنید

بسیاری از افرادی که قصد دارند دوباره ازدواج کنند از ازدواج قبلی خود فرزند یا فرزندانی دارند. معمولاً پذیرش ازدواج دوباره برای بچه‌ها سریع اتفاق نمی‌افتد و ممکن است آن‌ها در برابر فردی که می‌خواهید با او ازدواج کنید موضع بگیرند. در این شرایط لازم است که شما پیش از اینکه تصمیم ازدواج خود را قطعی کنید در این باره با فرزندان خود صحبت کنید، نیازها و خواسته‌هایشان را بشنوید و به آن‌ها نشان دهید که برای احساسات منفی‌شان اهمیت و ارزش قائل هستید. اگر احساس می‌کنید که فرزندتان در پذیرش شرایط جدید بحران زیادی را تجربه می‌کند کمک  گرفتن از یک مشاور کودک یا خانواده برای شما و او  بسیار مفید خواهد بود.

منبع: نکات مهم در ازدواج دوم | به این موارد عمل کنید تا بشود!۱۲۷