برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

موارد مهم ویژگی‌‌های رفتاری در ازدواج کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- صداقت

یکی از اولین مواردی که در رفتار فرد مقابلتان باید به دنبال آن بگردید صداقت است. افرادی که صداقت کمی دارند و با هر توجیهی دست به دروغگویی می‌زنند باعث می‌شوند که همسرشان در زندگی کمتر احساس امنیت کند و دائماً در شک و تردید به سر برد. تجربه طولانی زندگی با شک و دلهره باعث می‌شود که شما مشکلات روحی آزاردهنده‌ای از جمله اضطراب‌های مزمن را تجربه کنید. اگر در مرحله آشنایی هستید و نمی‌دانید چطور می‌توانید بفهمید که فرد مقابلتان در مورد شرایط خود راست می‌گوید به مقاله نشانه‌های خواستگار دروغ‌گو ۲۳مراجعه کنید.

2- احترام و درک متقابل

در ازدواج شما باید به دنبال تشابهات باشید هرچقدر که تشابهات شخصیتی و رفتاری بیشتر باشد افراد در طول زندگی مشترک به اختلافات کمتری برخواهند خورد. با این حال هرگز هیچ زوجی کاملاً مانند یکدیگر نیستند و در زمینه‌های بسیاری تفاوت‌هایی را تجربه خواهند کرد. پس افراد باید در زندگی انعطاف‌پذیر باشند و به وجود تفاوت‌هایی که در همسرشان می‌بینند احترام بگذارند. در طول جلسات آشنایی و مشاوره قبل از ازدواج این فرصت را دارید که بفهمید همسر آینده‌تان چقدر به تفاوت‌ها احترام می‌گذارد.

3- مسئولیت‌پذیری

مسئولیت‌پذیری از جمله ویژگی‌های بسیار مهمی است که زندگی مشترک شما را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار خواهد داد. هر کسی برای داشتن یک ازدواج موفق باید با وظایف خود در زندگی آشنا باشد و بتواند پیامد رفتارهای خود را بپذیرد و در برابر آن‌ها احساس مسئولیت کنند. نوع سبک زندگی، گذشته فرد، میزان استقلال او از خانواده، مسئولیت‌هایی که اکنون در زندگی به عهده دارد و نحوه عملکردش در این مسئولیت‌ها اطلاعات خوبی در این زمینه به شما خواهد داد. برای مثال زمانی که ازدواج با معتادی که ترک کرده مطرح می‌شود، بیشتر باید به این مورد توجه نمایید.

4- توانایی کنترل هیجانی

کنترل هیجانات عاملی تعیین‌کننده در میزان سلامت روان افراد است، افرادی که نمی‌توانند هیجانات خود را مدیریت کنند در طول زندگی با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌شوند. برای مثال ناتوانی در کنترل هیجاناتی نظیر غم و اضطراب، به رفتارهای آسیب‌زایی مانند کشیدن سیگار و درگیر شدن در اعتیاد می‌انجامد. تجربه ازدواج با معتاد برای بسیاری از زنان و مردان اهمیت کنترل هیجانات را بیشتر می‌کند.

علاوه بر این هیجانی نظیر خشم بسیار قدرتمند است و ناتوانی در کنترل خشم به شدت به رابطه افراد آسیب خواهد زد. افرادی که نمی‌توانند خشم خود را کنترل کنند معمولاً سبک ارتباطی درستی با دیگران ندارند و هنگام ناراحتی با رفتارهای کلامی نظیر فحاشی و تکه‌پرانی و رفتارهای غیرکلامی نظیر کتک زدن دیگران، آن‌ها را می‌آزارند.

به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که شما پیش از ازدواج این توانایی را در همسر آینده خود بررسی کنید تا در آینده با مشکلات زیادی روبه‌رو نشوید. شناخت ویژگی‌های رفتاری در ازدواج بسیار حیاتی است. برای اینکه بتوانید در این زمینه اطلاعات دقیق‌تری به دست بیاورید ترجیحاً از یک روانشناس کمک بگیرید. 

منبع: ویژگی‌‌های رفتاری در ازدواج | ۵ مورد حیاتی۲۹