برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

دلایل ترس از ازدواج در زنان چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

شخصیت اجتنابی

زنان دارای اختلال شخصیت اجتنابی افرادی هستند که  به دلیل ترس از مورد تمسخر واقع شدن و مورد محبت قرار نگرفتن، روابط محدودی دارند و از انجام کارهای جدید استقبال نمی‌کنند. ازدواج کردن برای این افراد رابطه‌ای گسترده و جدید است که می‌تواند استرس زیادی برایشان به وجود بیاورد.

انتظار برای گزینه‌های بهتر

برخی از دختران، با وجود خواستگارهای مناسب، آن‌ها را رد می‌کنند و فکر می‌کنند که ممکن است مورد‌های ایده‌آل‌تری برای ازدواج پیدا کنند. این تفکری وسواسی است و حتی ممکن است ریشه در کمبود اعتماد به نفس داشته باشد که با کمک یک روانشناس قابل حل است.

ترس از مسئولیت‌پذیری یا ازدواج

تعهد و مسئولیت‌پذیری یکی از اصول اساسی زندگی مشترک است. افرادی که دوران مجردی خود را بسیار راحت و به دور از مسئولیت سپری کرده‌اند از مسئولیت‌پذیری می‌ترسند و نگران این هستند که از عهده آن برنیایند. با کمک گرفتن از یک روانشناس می‌توانید مسئولیت‌پذیری خود را تقویت کنید تا با اطمینان بیشتری برای ازدواج اقدام کنید.

ترس از ازدواج بخاطر تجربه‌های تلخ دیگران

همه‌ی افراد در زندگی خود داستان شکست‌ها و تجربیات تلخ دیگران را شنیده‌اند و از آنها می‌ترسند. یکی از دلایل ترس از ازدواج در دختران این است که فکر می‌کنند ممکن است این تجربه‌ی تلخ برای آن‌ها نیز پیش بیاید و در زندگی مشترک خود شکست بخورند. همه‌ی افراد در طول زندگی‌شان در معرض شکست‌های مختلف هستند؛ اما اگر شما آگاهانه تصمیم‌ بگیرید احتمال این شکست‌ها را به حداقل می‌رسانید.

ترس از مسخره شدن نه ازدواج

برخی از افراد به نظر و حرف دیگران بسیار اهمیت می‌دهند و دوست دارند با فردی ازدواج کنند که از هر نظر مورد تایید دیگران باشد و می‌ترسند که مبادا مورد تمسخر دیگران قرار بگیرند. این طرز تفکر ممکن است ریشه در عدم اعتماد به نفس داشته باشد و باعث شود که فرد در تصمیم‌گیری‌های دیگر خود نیز با مشکل مواجه شود.

ترس از نرسیدن به اهداف ازدواج

برخی از دختران می‌ترسند که پس از ازدواج نتوانند اهداف خود را دنبال کنند و و مجبور شوند که کارهای شخصی خود را نیمه‌کاره ول کنند. اغلب دختران نگران این هستند که پس از ازدواج نتوانند درس بخوانند و یا کار کنند. این را بدانید که اگر ازدواج آگاهانه و با معیار‌های درست انجام شده باشد، می‌تواند یک مشوق برای رسیدن به اهداف و شکل‌گیری هدف‌های جدید باشد.

منبع: ترس از ازدواج در زنان | همه دلایل اصلی + راه‌حل۲۴

اگر در گذشته های نه چندان دور، ترس از ازدواج در دختران و بانوان دلایل کمتری داشت، در دنیای امروز، این دلایل کمی بیشتر شده است. امروزه یکی از علل اصلی ترس از ازدواج در بانوان و دختران، عدم اعتماد به پسران و مردان جامعه است. با توجه به گسترده شدن اینترنت و فضای مجازی و استفاده بی‌قید و شرط و بی‌رویۀ آن، گاه جنس مؤنث از این ترس دارد که اگر با مردی وارد آشنایی شود و با او به قصد ازدواج ارتباط برقرار کند، آیا تعهدی وجود دارد که پای مرد نلغزد و پس از چندی که من به او دلبسته شدم، از من نبُرد؟

متأسفانه چنین مواردی بسیار اتفاق می‌افتد. دختران زیادی از چنین روابطی ضربه روحی و عاطفی خورده‌اند. اما ناراحتی‌های روحی تنها بخش این قضایا نیست. دیدگاه زنان و دخترانی که چنین مواردی را تجربه کرده‌اند، تغییر خواهد کرد. این باعث می‌شود به مردان به چشم انسان‌هایی پیمان‌شکن نگریسته شود و ترس از ازدواج در زنان شکل گیرد. گاه نیز بعد از ازدواج، ممکن است به دلیل وسواس فکری، توهم خیانت همسر در زن ایجاد شود.

از دیگر دلایل ترس از ازدواج در زنان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ترس از دست دادن گزینه‌های بهتر
  • ترس دور شدن از رؤیاها و اهداف
  • ترس از تأمین جهیزیه
  • ترس از انتخاب نادرست
  • ترس از رابطۀ جنسی

منبع: دلایل ترس از ازدواج و راه‌های غلبه بر آن۶