برو به محتوای اصلی
سوال
طلاق
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

آیا طلاق گرفتن کار درستی است یا خیر؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

نگرش مردم و جامعه

قبل از آنکه بخواهید به پرسش «طلاق بگیرم یا نه؟» پاسخ درستی بدهید لازم است این موضوع را از جنبه‌های متفاوت بررسی کنید. یکی از مهمترین جنبه‌های طلاق، نگاه معمولا منفی مردم و اطرافیان به این مسئله است. ممکن است بگویید که اهمیتی به نگرش جامعه نمی‌دهید؛ البته چنین طرز فکری نه تنها ایراد نیست بلکه می‌تواند نوعی مزیت اخلاقی به شمار آید. در واقع مشکل از آنجا آغاز می‌شود که دیده شده بسیاری از افراد پس از طلاق گرفتن در مناسبات اجتماعی خود نیز دچار مشکل می‌شوند، به طوری که به افرادی گوشه‌گیر و منزوی تبدیل می‌شوند.

پس یکی از مواردی که قبل از طلاق باید در نظر بگیرید این است که طلاق چه تاثیری بر روابط شما و حضورتان در جامعه خواهد گذاشت. اگر قضاوت مردم برایتان بسیار اهمیت دارد، این جنبه می‌تواند در آینده زندگی‌تان تاثیر منفی داشته باشد. نگاه جامعه به شخص طلاق گرفته تنها یک نگاه از بیرون نیست. جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید می‌تواند باعث شود که شما در شرایط روحی و روانی نامناسب قرار بگیرید.

مشکلات جنسی

عدم رضایت زناشویی در زمینه روابط جنسی، یکی از عوامل مهم در جدایی زوجین و تصمیم آن‌ها برای طلاق است. ممکن است رابطه‌های پر از هیجان بین شما و همسرتان حالا دیگر تنها خاطره‌هایی هستند که اختصاص به سال‌های آغاز ازدواج دارند. شاید فکر کنید که پس از طلاق موقعیت دشوار‌تر از اکنون نخواهد بود یا حتی از نظر رابطه جنسی در وضعیت مناسب‌تری قرار خواهید گرفت و بتوانید آن شور و هیجان رابطه جنسی سال‌های اولیه زندگی را با فردی دیگر دوباره از نو تجربه کنید. گرچه در ابتدا به نظر میرسد، پس از طلاق آزادی و حق انتخاب بیشتری خواهید داشت و دیگر محدودیتی برای انتخاب رابطه جنسی ندارید، اما در مقابل امنیت جنسی خود را با شریک جنسی مطمئن از دست خواهید داد.

آسیب روحی فرزندان

در صورتی که صاحب فرزند باشید، تصمیم‌گیری برای طلاق بایستی با احتیاط بیشتری انجام شود و انجام دادن اقدامات لازم برای پیشگیری از طلاق اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. آنچه مسلم است در هر صورت طلاق برای فرزندان آسیب‌زا خواهد بود. فقط در مواردی که امکان آسیب روحی، جسمی یا جنسی فرزندان در زندگی مشترک و از طریق یکی از والدین مطرح باشد، طلاق قابل توجیه است. پس در صورتی که گریبان‌گیر پرسش «طلاق بگیرم یا نه؟» هستید، در مشاوره طلاق شرایطی فراهم می‌شود تا با بررسی روابط زوجین، مشکلات بین شما و همسرتان در صورت امکان حل شود؛ در غیر این صورت راهکارهایی ارائه می‌شود تا فرزندان متحمل کمترین آسیب شوند.

منبع: طلاق بگیرم یا نه؟۲۷۳

وکیل دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری تهران

آثار منفی و عوارض طلاق بر زنان:

پدیدار شدن مشکلات اقتصادی و معیشتی، تن دادن به ازدواج‌های موقت و خارج از عرف، کاهش رضایت از زندگی و آسیب‌هایی همچون قتل، خودکشی، اعتیاد، فحشا، اختلال در مناسبات و تعاملات اجتماعی، مشکلات جنسی، دلتنگی جدایی از فرزندان و سرخوردگی از نتایج طلاق بر زنان است.

سوالات مشابه

آمار سوال

۸۱ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۳ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه