برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

ساختار ترک اعتیاد به روش ماتریکس چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

جلب حمایت و آموزش خانواده

جلسات گروهی آموزش خانوادگی در ترک اعتیاد به روش ماتریکس با مشارکت افراد اثرگذار در زندگی بیمار به ویژه خانواده بر تسریع روند درمان اثرگذار است. این جلسات به صورت هفتگی با حضور بیمار و خانواده به صورت همزمان برگزار می‌شود. مطالب جلسات خانواده درمانی در این جلسات به طور گسترده‌تری مطرح می‌شوند. روند درمان، علائم ترک و علائم بازگشت نیز به بیمار و خانواده آموزش داده می‌شود.

پیشگیری از بازگشت

گروه پیشگیری از بازگشت در طول درمان ماتریکس ابتدا و انتهای هر هفته برگزار می‌شوند. این گروه در قالب جلسات 90 دقیقه‌ای و با هدف آموزش بیمار و شناسایی نشانه‌های بازگشت برای پیشگیری از آن برگزار می‌شود. بسیاری از افراد در زمان مصرف موادی مثل شیشه توانایی ارتباط مؤثر با دیگران را از دست می‌دهند.

جلسات گروهی حمایت اجتماعی به افراد کمک می‌کند که برخی مهارت‌های لازم برای ارتباط با دیگران را بیاموزند. در این گروه‌ها افراد به سمت زندگی سالم و به دور از مواد سوق داده می‌شوند. این جلسات در سه ماه نخست درمان آغاز می‌شوند و به مدت 36 هفته ادامه پیدا می‌کنند. آزمایش ادرار و تست تنفسی معمولا به صورت هفتگی در روش ماتریکس انجام می‌شوند. هدف از این کار زیر نظر گرفتن مصرف هر ماده اعتیادآور است. جواب مثبت تست باعث قطع یا خلل در فرایند درمان نمی‌شود بلکه در جلسات درمان این نکته لحاظ می‌شود.

منبع: ترک اعتیاد به روش ماتریکس | روش ماتریکس برای ترک اعتیاد۱۴

سوالات مشابه

آمار سوال

۲۸ نمایش
۰ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه