برو به محتوای اصلی
اشکان خسروی‌پور
کارشناس امور بین‌املل
۳ سال پیش پرسیده شده

چرا ترامپ دستور حمله به ایران را لغو کرد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ترامپ مشاورانی دارد از هر دو طیف جنگ‌طلب و غیر جنگ‌طلب. بولتون و پمپئو در جناح جنگی و افرادی مثل تاکر در جناح غیر. عمدا واژه صلح‌طلب را بکار نمی‌برم زیرا هیچ فردی در آمریکا وجود ندارد که مطمئن شود منافع آمریکا در جنگ بیش از سایر شرایط است و جنگ را انتخاب نکند. ترامپ فردی باهوش است. سیاستی که در یکسال گذشته علیه ایران بکار گرفته بسیار کارآمد بوده و تنگنای شدیدی برای ایران بوجود آورده است. او به این نتیجه رسیده که ادامه شرایط فعلی بدون نیاز به درگیری نظامی مطامعش را تامین می‌کند. اگر به این نتیجه برسد که راهکار نظامی منافعش را بهتر تامین می‌کند قطعا آن را برخواهد گزید. 

اگر بخوام مستقیم‌تر جواب بدم چند سناریو قابل عرض هست: 

  • ترامپ نگران شد پاسخ ایران موجب برجاماندن جنازه صدها سرباز آمریکایی در خلیج فارس باشد. تصویر خون سربازان آمریکایی در تلویزیون قطعا آخرین تصویری خواهد بود که ترامپ مایل است تماشا کند.
  • ترامپ با شرکای منطقه‌ای خود یا سایر ابرقدرت‌ها مشورت کرده و آنها او را بازداشته‌اند.
  • ترامپ قصد دارد قبل از دست زدن به حمله نظامی به حد کافی از عربستان و امارات و سایر شرکای منطقه‌ای خود پول و تضمین کافی برای تامین مالی حمله را دریافت کند.
  • مشاورین غیر جنگ‌طلب ترامپ او را از سپردن کار به امثال پمپئو و بولتون برحذر داشته‌اند (نیویورک تایمز به این موضوع مستقیما اشاره کرده است).
  • ترامپ فقط قصد دارد زمان بخرد تا برآورد کافی نسبت به خسارات و تلفات هرگونه درگیری به او برسانند.