برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

نحوه برخورد با فرد خودکشی کرده چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- نحوه برخورد با فرد خودکشی کرده: سرزنش نکنید

همیشه فقط کسانی که دچار مشکلات بسیار حادی در زندگی خود هستند دست به خودکشی نمی‌زنند، بلکه افراد با هر پیشینه و سابقه شرایط خانوادگی و اجتماعی در معرض این رفتار مخرب قرار دارند. علل خودکشی بسیار گوناگون و وابسته به شرایط هستند. ممکن است که فرد در نتیجه ابتلا به افسردگی دست به عمل خودکشی بزند. در افسردگی فرد بدون هیچ دلیل خاصی دائما احساس افسردگی، پوچی و ناامیدی می‌کند. همه این‌ها می‌تواند منجر به ایجاد انگیزه برای خودویرانگری فرد شوند.

سرزنش اطرافیان در اکثر موارد تنها اوضاع را وخیم‌تر می‌کند. در اثر این سرزنش‌ها فرد ممکن است احساس ضعف، ناتوانی و شکست بیشتری کند در نتیجه انگیزه خودکشی مجدد در او شدت گیرد. پس، از سرزنش فرد بپرهیزید و به جای آن به دنبال ریشه این رفتار بگردید. فردی که خودکشی می‌کند برای کاهش فشار درونی افکار خود حتما به داروهای ضد افسردگی و دوره‌های روان درمانی نیاز دارد. در نتیجه برای حل مشکل خود به یک روانپزشک برای تجویز دارو و به یک مشاور روانشناس برای دریافت خدمات روان درمانی مراجعه کنید.

2- تهدید به خودکشی را همیشه جدی بگیرید

بسیاری از خودکشی‌ها که متاسفانه به مرگ هم منجر می‌شوند ناشی از این هستند که اطرافیان فرد را جدی نمی‌گیرند و توجهی به او نمی‌کنند. گاهی فرد تنها برای این که به دیگران نشان دهد جرات این کار را دارد اقدام جدی‌تری جهت خودکشی انجام می‌دهد. پس شما باید بدانید چگونه با کسی که حرف از خودکشی می‌زند برخورد کنید.

همیشه نسبت به تهدید به خودکشی هشیار باشید. هنگامی که فرزند یا یکی از اطرافیانتان زیاد از این موضوع حرف می‌زند حتما مشکل را با یک روانشناس در میان بگذارید.

3- احتمال خودکشی مجدد هست

بسیار مهم است که شما بتوانید قبل از اقدام فرد به خودکشی مجدد نشانه‌های مربوط به آن را شناسایی کنید. شناخت این نشانه‌ها در پیشگیری از خودکشی مجدد تاثیر بسزایی خواهند داشت.

فردی که قصد خودکشی دارد ممکن است ناگهان تغییر خلقی مثبتی از خود نشان دهد. به این خاطر که او احساس می‌کند با اقدام به مرگ خود از رنج زندگی خلاص می‌شود و به همین دلیل احساس شادی می‌کند! فرد ممکن است شروع به رسیدگی به کارهای عقب‌مانده خود بکند، قرض‌هایش را بپردازد، از دیگران طلب بخشش کند و... این رفتارها در حقیقت زنگ خطری هستند برای اینکه بدانید خودکشی قریب‌الوقوع است.

از دیگر علائم خودکشی که وقوع آن را به شما هشدار می‌دهند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- گوشه‌گیری از اجتماع و ترجیح دادن تنهایی

- ایجاد تغییراتی در فعالیت‌های روزانه نظیر خواب و اشتها به غذا

- افزایش استفاده از مشروب و سیگار

- خداحافظی کردن با دیگران به شیوه‌ای که انگار هرگز دیگر آن‌ها را نخواهد دید

- و...

منبع: نحوه برخورد با فرد خودکشی کرده چگونه است؟۳۵